Prof. Monika Izabela Kostrzewa z wystawą we Lwowie

prof. Monika Kostrzewa Fot. WP-A
Obraz

Wystawa prof. UAM dr hab. Moniki Izabeli Kostrzewy pt.  Tkanina i Ubiór 2020 miała miejsce w Muzeum Narodowym im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie. Na wernisaż przybyli artyści i wykładowcy Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki  – ukraińskiej wyższej uczelni we Lwowie kształcącej specjalistów w dziedzinie sztuki oraz zaproszeni goście i studenci.

Wystawa była prezentacją kolekcji autorskich prac prof. Moniki I. Kostrzewy, które powstały w wyniku prowadzonych badań nad tradycyjną formą tkaniny ( głównie w technikach ikatu, gobelinu i kilimu oraz żakardu przemysłowego) w kontekście potrzeb współczesnego przemysłu tekstylnego związanego z modą i wnętrzem.

Badania prowadzone są od roku 2017 we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Lwowie w ramach projektu Mosty Sztuki /Art Bridges, Kalisz oraz Міжнародний етномистецький проект «Екологічний ракурс». Podczas organizowanych w latach 2017-2019 sympozjów i plenerów artystycznych organizowanych na Ukrainie i w Mołdawii profesor Monika Kostrzewa prezentowała wyniki swoich badań i etapy pracy twórczej w postaci wystaw i prezentacji. Tegoroczna wystawa jest przykładem przeniesienia autorskich dokonań twórczych, o charakterystycznych geometrycznych układach kompozycyjnych, przetransponowanych na technologię tkanin przemysłowych w technice żakardu.  Projekty autorskich tkanin zrealizowała firma Haft S.A. z Kalisza, która współpracuje z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM i Pracownią Sztuk Prezentowych.   Kolekcja jest artystycznym przekazem wizualnym inspirowanym konfrontacją przeszłości, teraźniejszości i przyszłości w procesie poszukiwania uniwersalnych prawd i tradycyjnych wartości w tkaninie i ubiorze początku XXI wieku.

Wystawa prof. Moniki Izabeli Kostrzewy

Monika Izabela Kostrzewa - profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu to artysta plastyk, projektant, autorka wielu krajowych i zagranicznych wystaw, pokazów artystycznych kolekcji ubiorów oraz projektów naukowo-edukacyjnych w tym Międzynarodowego Projektu Mosty Sztuki/Art Bridges, Kalisz realizowanego cyklicznie w latach: 2014, 2015, 2016, 2017.

Prace artystyczne w dyscyplinach sztuk pięknych i projektowych prezentowała w Polsce i za granicą m.in.: USA, Francji, Hiszpanii, Turcji, Portugalii, Białorusi, Ukrainie.  Kolekcje profesor Kostrzewy  prezentowane są nie tylko w galeriach sztuki ale funkcjonują jako elementy życiowej codzienności mając wpływ na współczesne kierunki estetyczne i wzornicze.

Wystawa prof. Moniki Kostrzewy

Czytaj też: Prof. Krzysztof Podemski. Nie wszyscy milczeli