Wersja kontrastowa

Odszedł wybitny fizyk, menedżer, wizjoner...

- Wspominamy dziś wybitnego fizyka, mistrza wielu naukowców, znakomitego uczonego i charyzmatycznego organizatora nauki. Prof. Stefan Jurga był primus inter pares – pierwszy między sobie równymi dalego zgodnie z tradycją żegnamy go dziś na uroczystym posiedzeniu Senatu UAM – mówiła otwierając uroczystość Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

25 marca w Auli UAM Collegium Minus odbył się Senat Żałobny poświęcony pamięci zmarłego prof. Stefana Jurgi, byłego Rektora UAM. Uroczystość odbyła się zgodnie z akademicką tradycją. Przy trumnie profesora wystawionej w Auli UAM czuwały czteroosobowe warty złożone z współpracowników, studentów i wychowanków Profesora. Na uroczystości obecne było grono dostojników uniwersyteckich a także rodzina.  Ceremonię poprowadziła rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

Prof. Stefan Jurga zmarł niespodziewanie 15 marca br. W trakcie swojej kariery naukowej pełnił wiele znaczących funkcji: był rektorem UAM (1996-2002), twórcą a potem dyrektorem Centrum NanoBioMedycznego. W latach 2005-2007 pełnił funkcję podsekretarza i sekretarza stanu w Ministerstwach Edukacji i Nauki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Stefan Jurga w trakcie swojej kadencji rektorskiej przyczynił się do rozbudowy Kampusu Morasko, gdzie przeniesiono Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki oraz Biologii. Kontynuował też budowę Collegium Polonicum w Słubicach. Jest też inicjatorem powstania Kolegium Europejskiego w Gnieźnie.

Zainteresowania naukowe prof. Stefana Jurgi koncentrowały się wokół zagadnień związanych z wytwarzaniem i charakterystyką nowoczesnych nanomateriałów, wykorzystywanych m.in. w biomedycynie, spintronice, fotowoltaice i ochronie środowiska. W swoich badaniach wykorzystywał wiele metod eksperymentalnych.

W przemówieniu Pani Rektor prof. Bogumiła Kaniewska odniosła się do tych licznych dokonań Zmarłego. Wyliczając jego zasługi na polu naukowym, a także organizacyjnym nazwała  go architektem „znaczącego etapu rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- W znanej odzie Horacego „Exegi monumentum” poeta pisał o pomniku trwalszym niż ze spiżu mając na myśli swoją poezję. Taki pomnik trwalszy niż ze spiżu pozostawia po sobie prof. Stefan Jurga, to kształt dzisiejszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, to Centrum NanoBioMedyczne, to setki linijek naukowych dzieł, rzesza wdzięcznych doskonale wykształconych następców  i uczniów z różnych stron świata. To wreszcie nasza pamięć.  Pamięć o człowieku wybitnym, nietuzinkowym, wyrazistym. Człowieku, który tak wiele zrobił dla nauki Uniwersytetu, Poznania. I tak jak to bywa w przypadku postaci wyrazistych nie wszyscy zgadzaliśmy się z jego decyzjami,  opiniami. Prof. Stefan Jurga podejmował je jednak z pełnym przekonaniem,  z wiarą w sens swoich dokonań, konsekwentnie, i dziś nikt nie może zaprzeczyć że ów trwalszy od spiżu pomnik, jest dziełem wielkim, znaczącym, ważnym.

 

W dalszej części uroczystości głos zabrali prof. Bronisław Marciniak, były rektor UAM, dziekan Wydziału Fizyki UAM prof. Roman Gołębiewski a  także dr Grzegorz Nowaczyk bliski współpracownik profesora a obecnie p.o.  dyrektora Centrum NanoBioMedycznego.

Po uroczystościach w Auli UAM o godz. 12.00 odprawiona została Msza Św. w Katedrze Poznańskiej a następnie odbył się pogrzeb na Cmentarzu przy ulicy Jasna Rola (Naramowice). 

 

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.