Wersja kontrastowa

Odpowiedzi na trudne pytania

fot. Przemysław Stanula
fot. Przemysław Stanula

Zwiększenie świadomości pracowników uczelni na temat osób transpłciowych i ich sytuacji prawnej także w kontakcie z uczelnią to cel szkolenia, które odbyło się w piątek, 15 marca na UAM. W spotkaniu zorganizowanym na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa wzięło udział około 70 osób, nauczycieli akademickich, pracowników administracji oraz studentów.

Jak mówi Pełnomocnik Rektora ds. równego traktowania, prof. Robert Kmieciak, szkolenie to odpowiedź na pojawiające się pytania pracowników uczelni. – Dotyczyły one tego, jak można pomóc takim osobom w ich codziennym życiu studenckim – wyjaśnia prof. Kmieciak. –  To między innymi kwestia używania nowego imienia, co jest niezwykle ważne w okresie tranzycji, a także sprawy prozaiczne, jak zapisywanie się na zajęcia z wychowania fizycznego, możliwość korzystania z toalet, szatni. To są problemy, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, a stanowią poważne bariery w funkcjonowaniu tego typu ludzi – mówi pełnomocnik.

W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzieli się: czym jest transpłciowość, na czym polega uzgodnienie płci w Polsce jak wygląda orzecznictwo w sprawach dotyczących osób transpłciowych oraz jakie są możliwości zapewnienia im w trakcie studiów funkcjonowania zgodnie z odczuwaną płcią.

Czytaj także: Rozmawiają o wsparciu osób z niepełnosprawnościami

Szkolenie prowadziła  mecenas Anna Mazurczak - adwokatka, członkini zespołu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, członkini Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, wiceprzewodnicząca Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W latach 2012-2018 prawniczka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Mecenas Anna Mazurczak specjalizuje się w prawie antydyskryminacyjnym, prowadzi precedensowe postępowania sądowe m.in. dotyczące ochrony praw osób transpłciowych. Jest współautorką publikacji Rzecznika Praw Obywatelskich na temat równego traktowania ze względu na tożsamość płciową.

- Jest to działanie zgodne ze strategią UAM.  To wydarzenie ważne z punktu widzenia spójności uniwersytetu jako miejsca, gdzie wszyscy, bez względu na orientację seksualną, przekonania polityczne, wiek, niepełnosprawność, znajdą dla siebie miejsce – podsumowuje prof. Kmieciak, przypominając także, że w sprawie przeciwdziałania praktykom dyskryminacyjnym obowiązuje w UAM zarządzenie rektora z 23 listopada 2016 roku.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.