Nowo odkryte gatunki nazwane na cześć pilan!

NI UAM

Dr Paweł M. Owsianny razem z naukowcami z uniwersytetów w Monachium i Osnabrück odkryli nowe gatunki glonów z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dwa z odkrytych gatunków bruzdnic (Dinoflagellata) zostały nazwane na część pilan - Grzegorza Marciniaka i Krzysztofa Trawińskiego: Parvodinium marciniakii i Parvodinium trawinskii.

Badania w tatrach przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile od roku 2013 prowadzone są przy wsparciu Fundacji Nord oraz Stowarzyszenia Nurków Niepełnosprawnych"Krok po kroku" w Pile. Uzyskane wyniki badań pozwalają zaliczyć Tatry do jednego z europejskich centrów bioróżnorodności - "powstawania" nowych gatunków i tego tematu będą dotyczyły dalsze eksploracje Tatr.

Badania zespołu dr. Owsiannego prowadzone są we współpracy z grupą badawczą prof. Marca Gottschlinga z Uniwersytetu w Monachium.