List Rektora do społeczności UAM

Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki Rektor UAM

Szanowni Państwo,

Mija drugi tydzień zawieszenia działalności Uniwersytetu. Decyzją władz ministerialnych stan ten przedłużony został do Świąt Wielkiej Nocy, a przygnębiające sygnały z różnych stron powodują, że możemy spodziewać się, iż potrwa on znacznie dłużej.

Pracujemy zdalnie. Praca naukowa w domu może polegać na opracowywaniu wyników, studiowaniu literatury, pisaniu publikacji. Jednak dla tych z Państwa, dla których istotą badań są eksperymenty, zwłaszcza te prowadzone w laboratoriach (chociaż nie tylko), okres zawieszenia działalności przynosi straty trudne do powetowania.

Kształcenie studentów i doktorantów także przyjęło formę zdalną. Rektor Marek Nawrocki z zespołem pracowników Ośrodka Wsparcia Kształcenia na Odległość przygotowywał uczelnię do zdalnego nauczania już od dłuższego czasu. Wdrożenie, które planowane było na miesiące, musiało zostać gwałtownie przyspieszone. Niezbędne szkolenia w zakresie e-learningu przeszła tylko część pracowników. Jeszcze mniej zdążyło wcześniej opracować  zajęcia w tej formie. Nie na wszystkich wydziałach jednakowo przygotowano i przeszkolono zespoły wsparcia technicznego, niezbędne dla zdalnego nauczania. Przede wszystkim nie zostały całkowicie przetestowane oferowane systemy. Wydane zostały zarządzenia, upowszechnione instrukcje, jednak zapewne nauczanie zdalne będzie się borykało z początkowymi trudnościami. Po to, by Państwu pomóc, uruchamiane są dalsze szkolenia. Rektor Nawrocki wraz z dziekanami przygotowuje niezbędne wsparcie techniczne. Wkrótce zostanie podany sposób kontaktowania w sprawach zgłaszania problemów technicznych związanych z nauczaniem zdalnym.

Formy kształcenia na odległość mogą być różne. Nie wszędzie nauczanie zdalne jest możliwe. Skorzystajmy zatem z takiej formy, którą nam będzie wprowadzić najłatwiej. Uruchomienie zajęć w formie zdalnej, przynajmniej częściowe, ułatwi w przyszłości – po powrocie do normalnego działania uczelni – zmierzyć się ze skomasowaniem zajęć.

Przede wszystkim pamiętajmy o studentach. To członkowie naszej społeczności, którzy są także dotknięci obecną sytuacją. Niepokoją się, jak zdobędą wiedzę, jak uzyskają zaliczenia, jak i kiedy ukończą studia licencjackie lub magisterskie. Jeśli więc z jakiegokolwiek powodu nie możemy prowadzić zdalnego nauczania, to bądźmy chociaż w łączności ze studentami poprzez listy elektroniczne, kontakt telefoniczny, przy pomocy mediów społecznościowych lub choćby wysyłając wiadomość SMS.

I przypomnę też o nakazie chwili. Nie opuszczajmy domu, jeśli nie jest to konieczne. Przestrzegajmy zaleceń służb epidemiologicznych. Wspierajmy się nawzajem, dobrym słowem, życzliwością. Pamiętajmy o innych, zwłaszcza tych, bardziej tego potrzebują pomocy. Myślmy optymistycznie. Epidemia kiedyś się skończy i wrócimy do normalnej pracy.

Chcę przy okazji tego komunikatu gorąco podziękować za słowa wsparcia i wyrazy wdzięczności, przesyłane na moje ręce dla zespołu rektorskiego przez członków naszej społeczności.

Serdecznie pozdrawiam,

Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki