Wersja kontrastowa

Kongres Młodych Naukowców trwa

Kongres Młodych Naukowców
Kongres Młodych Naukowców

Rozpoczął się Poznański Kongres Młodych Naukowców. Ze względu na sytuację epidemiologiczną spotkanie odbywa się w formie zdalnej.

Tematem tegorocznej edycji jest ,,Zrównoważony rozwój”. Na wydarzenie złożą się trzy konferencje: „Innowacyjność branży energetycznej wobec wyzwań środowiskowych i społecznych” „Rola pedagogiki i psychologii w społeczeństwie obywatelskim” i „Zrównoważony rozwój w prowadzeniu działalności gospodarczej”. 

-  Podczas każdej z konferencji zagadnienie przewodnie będzie rozważane z perspektywy odmiennych dziedzin naukowych - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia. 
Podczas otwarcia, kilka słów do uczestników skierowały Rektorka  UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz prorektorka ds. studenckich prof. Joanna Wójcik.

- Jest mi niezmiernie przykro, że w tym roku, tylko w sposób zdalny mogę uczestniczyć w otwarciu Kongresu. Niemniej, życzę Państwu by był on równie inspirujący i ciekawy, jak dotychczasowe państwa spotkania  - mówiła Rektorka UAM. 

Czytaj także: Absolwenci UAM wyróżnieni w konkursie Poznań Wielka Zmiana

Pierwszego dnia, na specjalnej platformie miał miejsce panel ekspercki pt. ,,Zrównoważony rozwój w perspektywie interdyscyplinarnej”. Debatę, jako moderator otworzył prof. Aleksander Mikołajczyk.

- Warto rozwinąć wątek interdyscyplinarności. Wydaje się bowiem, że właśnie spojrzenie z wielu perspektyw na zagadnienie zrównoważonego rozwoju daje możliwość spojrzenia bardziej obiektywnego, ale jednocześnie pogłębionego, gdyż każda z dziedzin, którą paneliści reprezentują wnosi wizję tego zagadnienia. Interdyscyplinarność ma to do siebie, że nie zgadza się z rachunkiem matematycznym. Tutaj 2 plus 2 nie jest cztery, a pięć. To jest dodana wartość, która pojawia się na styku różnych spojrzeń i daje szansę rozwinięcia myśli - mówił. 

W czasie panelu swoje referaty wygłosili prof. UAM dr hab. Lidia Mierzejewska, prof. UAM Michał Flieger, prof. UAM dr hab. Rafał Dymczyk, prof. UAM dr hab. Sylwia Jaskulska oraz prof. dr hab. Piotr Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Warto nadmienić, że w poprzednich edycjach, w ramach dyskusji ekspertów, organizatorzy gościli szereg osobistości ze świata polityki, prawa, biznesu i polskiej nauki — m.in. ministra Jarosława Gowina, prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Hannę Suchocką i profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Kongres Kół Naukowych pod opieką prof. Zbigniewa Pilarczyka potrwa do 16 września. 
 

Życie Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.