Kolorowy Uniwersytet po raz dziesiąty

Kolorowy Uniwersytet

Dzisiaj zainaugurowaliśmy jubileuszową X edycję Kolorowego Uniwersytetu UAM, projektu edukacyjnego, który od 10 lat rozbudza pasje i zainteresowania badawcze dzieci z klas II-V szkół podstawowych. Kolorowi studenci rekrutują się z terenu miasta Poznania oraz całego województwa wielkopolskiego.

Inauguracji Kolorowego Uniwersytetu zazwyczaj towarzyszył rozbrzmiewający w Auli UAM dziecięcy gwar i śmiech. Niestety z racji bardzo dynamicznie rozwijającej się sytuacji związanej z pandemią oraz przepisów dotyczących codziennego funkcjonowania w tym trudnym czasie, tegoroczna edycji została zaplanowana w formie zdalnej. Mimo niesprzyjających warunków, również ta rekrutacja potwierdziła markę całego przedsięwzięcia. Kolorowy Uniwersytet w formie zdalnej cieszył się dużym powodzeniem i nie było żadnych problemów  z wypełnieniem listy studentów.

Wykład inauguracyjny wygłosiła w tym roku Dyrektor Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM, dr hab. Agnieszka Kryszczyńska. Tematem wystąpienia, które zostało udostępnione studentom i ich nauczycielom, były „Kolory w kosmosie”. W ramach inauguracji kolorowi studenci otrzymali również kilka dodatkowych, „zdalnych” niespodzianek.

W harmonogramie tegorocznej edycji znalazły się spotkania organizowane przez 16 wydziałów UAM oraz dwie jednostki ogólnouczelniane. Dodatkowo w planach są jeszcze zajęcia z cyklu „Kolorowy PLUS” z nowo powstałymi wydziałami UAM. Jubileuszowa edycja projektu będzie wielkim wyzwaniem, biorąc pod uwagę całkowitą formułę „online” zarówno organizacyjną, jak i dydaktyczną.

Czytaj także: Absolutorium Kolorowego Uniwersytetu

www.kolorowyuniwersytet.amu.edu.pl