Ile za mieszkanie dla studenta w Poznaniu?

Fot. Express Ilustrowany

Rok akademicki już na progu. Trwają poszukiwania pokoi i mieszkań na wynajem. Najlepiej blisko uczelni, z dogodnym dojazdem do centrum itp. Znaleźć niełatwo, ale można choć porównać ceny i lokalizację. Prezentujemy zestawienie cen w poszczególnych dzielnicach miasta.

Studenci coraz rzadziej szukają pokoju do wynajęcia. Jak wynika z badań serwisu OLX aż 45 proc. szuka samodzielnego mieszkania na wynajem. A za to w Poznaniu trzeba zapłacić średnio 1919 zł. Wynajem metrażu do 38 mkw kosztuje średnio 1320 zł/m-c. Analogicznie za mieszkanie do 60 mkw zapłacimy 1840 zł. Wynajem metrażu do 90 mkw kosztuje 2310 zł.

Co ciekawe Poznań, obok Bydgoszczy i Łodzi jest jednym z trzech miast akademickich w Polsce, w których średnie ceny za wynajem mieszkania kształtują się poniżej 2000 zł.

Wzrost popytu na mieszkania do wynajęcia rozpoczyna się już w czerwcu i rośnie aż do października, przy czym szczyt sezonu przypada regularnie na przełom sierpnia i września. Na przełomie tych dwóch miesięcy poszukiwania rozpoczyna aż 30 proc. studentów! Co ciekawe - ceny mieszkań na wynajem są największe we wrześniu i październiku. W tych miesiącach ilość mieszkań na wynajem dostępnych na rynku maleje, ale popyt w dalszym ciągu jest spory.

Czytaj też: Hanka 2 czyli reaktywacja studenckiego domu

Zgodnie z badaniami OLX, młodzi ludzie decydujący się na wynajem mieszkania deklarują, że w pierwszej kolejności szukają ofert w internecie (80 proc. ankietowanych). Na drugim miejscu są znajomi i rodzina, a na trzecim – uczelnia i akademik.

Ile kosztuje pokój dla studenta w Poznaniu?

Średnio za pokój w Poznaniu trzeba zapłacić 693 zł za miesiąc.  Najtaniej jest na Dębcu (606 zł), najdrożej na Sołaczu (760 zł).

Ceny mieszkań w Poznaniu

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie