Dzień Studenta I Roku tym razem online

fot. Adrian Wykrota

W przeddzień rozpoczęcia zajęć dydaktycznych odbył się na UAM Dzień Studenta I Roku. W tym roku, ze względu na reżim sanitarny, uroczystość odbyła się bez obecności studentów. Zainteresowani mogli w niej uczestniczyć zdalnie, dzięki transmisji realizowanej przez Uniwersyteckie Studio Filmowe.

Dzień Studenta I roku tradycyjnie rozpoczęło wystąpienie JM Rektor UAM.

- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odgrywa ważną rolę w historii Wielkopolski oraz kraju i nieustannie pełni misję kulturotwórczą opierającą się na badaniach, kształceniu i współpracy z otoczeniem. Z tym większą radością witam Was, studenci, na początku Waszej nowej opowieści - mówiła - JM Rektor prof. Bogumiła Kaniewska.

W swoim przemówieniu prorektorka ds. studenckich, prof. Joanna Wójcik nawiązała do restrykcji, które obowiązywać będą w rozpoczętym nowym roku akademickim:

- Kształcenie na naszym uniwersytecie odbywać się będzie nie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli – w budynkach uczelni, w bezpośrednim kontakcie, z którego najtrudniej nam zrezygnować. Nie będziemy się gromadzić w salach ćwiczeniowych i wykładowych, a po ich opuszczeniu kontynuować długich rozmów z profesorami czy kolegami, nie dane nam będą niespodziewane spotkanie na korytarzu.

- Studia to czas realizacji swoich zainteresowań i poznawania świata. Pamiętajcie, aby zachować równowagę między zabawą, nauką a aktywnością na różnych innych płaszczyznach życiadodała  przewodnicząca Samorządu Studentów Joanna Maruszczak.

Czytaj także: Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

Wykład „O znaczeniu uniwersytetu” wygłosił prof. Maciej Michalski z Wydziału Historii.

W czasie uroczystości przyznano nagrody: Studencki Laur oraz medalZa wybitne osiągnięcia w nauce i wyróżniający udział  w życiu Uniwersytetu, który otrzymali absolwenci. Ogłoszono także listę nagrodzonych statuetką Praeceptor Laureatus. Przypomnijmy nagroda ta przyznawana jest nauczycielom akademickim w uznaniu za ich osiągnięcia dydaktyczne. W tym roku trzykrotnym laureatom tej ostatniej nagrody przyznano także statuetkę Praeceptor Optimus.

Studencki Laur

Adrian Drozdowski – Wydział Chemii

Olga Żyminkowska – Wydział Filozoficzny

Medal „Za wybitne osiągnięcia w nauce i wyróżniający udział  w życiu Uniwersytetu”