Debata nauczycielska o lepszym kształceniu

Debata nauczycielska, fot. Przemysław Stanula

Debata nauczycielska zgromadziła nauczycieli z wielkopolskich szkół ponadpodstawowych, którzy razem z naukowcami zastanawiali się, co szkoły i uczelnie mogą zrobić dla lepszego kształcenia uczennic i uczniów. Wydarzenie jest elementem projektu "UAM dla Najlepszych".

Debata nauczycielska dotyczyła podnoszenia jakości nauczania młodzieży dzięki pogłębieniu współpracy szkół oraz uczelni.

- Chcielibyśmy porozmawiać o tym, co moglibyśmy zrobić wspólnie. Nie chcemy podążać za naszymi projekcjami, chcemy rzeczywiście podążać za państwa potrzebami, być partnerem tam, gdzie państwo tego potrzebujecie - zwróciła się do nauczycieli Prorektor UAM ds. kształcenia, prof. Beata Mikołajczyk.

Spotkanie było pierwszym z wielu wydarzeń, które mają się odbyć w tym roku akademickim z udziałem pedagogów. Debata służyła wypracowaniu pomysłów i metodologii pracy z uczniem, studentem wybitnie zdolnym, jak i z tym, który z różnych powodów jest wyzwaniem.

Zebrani dzielili się doświadczeniami i pomysłami, nawiązywali również nowe kontakty. Naukowcy poznawali zarówno oczekiwania nauczycieli, jaki przeszkody napotykane we współpracy z uniwersytetami.

Dyskusja toczyła się w Auli Lubrańskiego w małych grupach przy sześciu stolikach dziedzinowych (pedagogiczno-psychologiczny, filologia polska/ historia/ WOS, języki obce, chemia/ przyroda/ biologia/ geografia/fizyka, matematyka/informatyka, kultura fizyczna/ przedmioty artystyczne/edukacja dla kultury).

Czytaj też: Stwórz projekt popularyzujący ideę języka równościowego!

Debata nauczycielska odbyła się w ramach projektu "UAM Dla Najlepszych" zainicjowanego przez Prorektor ds. kształcenia, prof. Beatę Mikołajczyk. Jego celem jest pozyskanie najlepszych - zmotywowanych, z pasją i ciekawych - absolwentek i absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz wypracowanie i koordynacja ogólnouczelnianego, zintegrowanego modelu współpracy UAM ze szkołami ponadpodstawowymi.

Kolejną okazja do kolejnego spotkania będzie Dzień Kandydata, 25 października na Kampusie Morasko, gdzie w godz. 8.00-14.00 swoją ofertę zaprezentują wydziały UAM. Nauczyciele i uczniowie będą mogli skorzystać m.in. z wykładów, pokazów, warsztatów i animacji.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie