Akademickie Mistrzostwa Polski w Jiu Jitsu

Akademickie Mistrzostwa Polski w Brazylijskim Jiu jitsu zorganizowano po raz drugi
Dr Michał Marciniak

W 2016 roku dr Michał Marciniak, pracownik Szkoły Wychowania Fizycznego
i Sportu UAM, czynny zawodnik KU AZS UAM BJJ zorganizował na skalę regionalną pierwsze akademickie zawody dla wyższych uczelni w Wielkopolsce. Wzbudziły one duże zainteresowanie wśród samych zawodników jak i kibiców. Zakończyły się  dużym  sukcesem  organizacyjnym i sportowym UAM. Od tamtej pory miłośnicy sztuki walki z całej Polski lobbowali na rzecz organizacji tego typu imprezy, ale o zasięgu ogólnokrajowym.

Zobacz: Akademickie Mistrzostwa Polski

W 2017 roku  dynamicznie rozwijająca się sekcja bjj w naszej uczelni zorganizowała I Akademickie Mistrzostwa Polski w Brazylijskim Jiu jitsu. Do udziału zgłosiło się 46 uczelni z całego kraju. Ponad 130 zawodników stanęło do rywalizacji w różnych kategoriach wagowych oraz stopniach zaawansowania w rozwoju w tej dyscyplinie. W tych pierwszych,  historycznych zawodach Drużynowe Mistrzostwo Polski zdobył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Kolejna edycja tych zawodów odbyła się 29 kwietnia 2018 roku na hali sportowej UAM Poznań przy ul. Zagajnikowej 9. Tegoroczne zawody poszerzone zostały o formułę NO GI czyli bez kimon. Do rywalizacji zgłosiło się 67 uczelni wyższych z całego kraju, ponad 245 zawodników rywalizowało na 3 matach o miano najlepszych w Polsce. Nie zabrakło emocji i sportowej rywalizacji. Walki odbywały się w formule GI i NO GI, w kategoriach od białych, niebieskich purpurowych oraz brązowych pasów. Po  zakończeniu tych kategorii były rozgrywane tak zwane kategorie open, bez podziału na wagę i stopień zaawansowania. Oprócz klasyfikacji indywidualnej prowadzona była również punktacja drużynowa, by wyłonić najsilniejszą uczelnię w kraju w tej dyscyplinie. Podobnie jak w roku ubiegłym w klasyfikacji  drużynowej najlepiej zaprezentowali się zawodnicy UAM,  przed AWF Wrocław oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu!

Z każdym kolejnym rokiem rośnie zainteresowanie uczelni polskich uczestnictwem w tej imprezie. Są one znakomitą promocją naszej uczelni oraz stwarzają możliwość integracji środowiska akademickiego w naszym kraju.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie