PTPN nagrodził "Wyparte historie..."

Poznaliśmy laureatów VI Konkursu o Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w 2022 r. W kategorii literatura dotycząca miasta Poznania zwyciężyła praca zbiorowa "Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919–1939".

Monografia, którą napisało kilkunastu autorów i autorek, powstała pod redakcją prof. Macieja Michalskiego z Wydziału Historii i prof. Krzysztofa Podemskiego z Wydziału Socjologii . Przypomnijmy, że książka podsumowała prace Komisji do spraw badania przypadków prześladowania osób pochodzenia żydowskiego na Uniwersytecie Poznańskim przed II wojną światową, która została powołana w 2019 roku przez Rektora prof. UAM Andrzeja Lesickiego. Opracowanie ważne zarówno dla UAM, jak i Poznania wydało Wydawnictwo Naukowe UAM.

Laudację odczytał prof. Piotr Korduba z Instytutu Historii Sztuki: – Nagrodzona publikacja to bezprecedensowe studium wypartej historii naznaczającej oblicze uniwersytetu w pierwszych dwóch dekadach jego istnienia. Historii ukazującej inną twarz, konstytutywnej dla dwudziestowiecznych i współczesnych dziejów miasta i instytucji, ujawnionej w skutek profesjonalnych, interdyscyplinarnych i międzyzespołowych naukowych dociekań, a zarazem posiadającej moc przyszłościowej przestrogi. Jury nagradzając tę pozycję doceniło zarówno badawczy rozmach i staranność przedsięwzięcia, jak również przemyślaną motywację do podjęcia studiów nad historią trudną i wstydliwą, a tym samym jej metodę rozpoznania właściwą dla uniwersytetu, pojmowaną jako naukowe zadanie i społeczny obowiązek.

- Jestem zaskoczony, nie dlatego, że ta nagroda nam się nie należała. W gruncie rzeczy wiem, że trochę tak, ale wiem też, że szacowne gremia mają skłonność do przyznawania nagród chwalebnych historiom, a nie wypartym. Tym bardziej się cieszę i jestem głęboko wdzięczny – powiedział prof. Podemski, który w imieniu zespołu odebrał nagrodę.

Kapituła po raz pierwszy przyznała nagrodę specjalną. Otrzymała ją "Kronika Miasta Poznania", której redaktorem naczelnym jest prof. Przemysław Matusik.

W kategorii literatura naukowa nagrodzono Artura Makowskiego za „Życie codzienne mieszkańców Pleszewa w drugiej połowie XVIII wieku”, natomiast w kategorii literatura popularnonaukowa i beletrystyka – Radosława Nawrota za powieść historyczną „Gaspar da Gama”.

Warto wspomnieć, że wśród 10. książek nominowanych w tym roku  znalazła się pozycja dr. Grzegorza Glabisza z Wydziału Historii – „Sejmiki Wielkopolski w latach 1764–1793”.