Poznańska Liga Debat

Obraz

Na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w dniu 8 lutego 2024 r. już po raz piąty zostanie rozegrana runda grupowa Poznańskiej Ligi Debat - turnieju debat oksfordzkich dla szkół ponadpodstawowych.

Tezy debat tradycyjnie będą związane z profilem naukowo-badawczym Wydziału i sformułowane zostały następująco:

1. Planowanie polskich miast powinno dążyć do zapewnienia ich samowystarczalności żywnościowej poprzez rozwój rolnictwa miejskiego (temat związany z projektem LOESS)
  2. W interesie polskich miast leży polityka rozwoju mieszkalnictwa społecznego kosztem ograniczenia mieszkalnictwa deweloperskiego

W rozgrywkach weźmie udział 20 czteroosobowych reprezentacji poznańskich szkół ponadgimnazjalnych. Oficjalne otwarcie rundy nastąpi o godz. 9:15 w sali nr 3, a rozpoczęcie drugiej tury rozgrywek o 12:00.

Przed rundą ligową pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału: prof. Barbara Maćkiewicz, prof. Ewa Kacprzak, prof. Adam Radzimski oraz prof. Łukasz Mikuła (koordynator wydarzenia) wezmą udział w dyskusjach eksperckich, których celem będzie wprowadzenie uczestników debat we wskazaną w tezach tematykę.

Merytorycznymi komentatorami debat będą również: dr Przemysław Ciesiółka, dr Tomasz Kossowski, dr Emilia Bogacka, dr Magdalena Szczepańska, dr Joanna Morawska oraz gościnnie z WNGiG: prof. Karolina Lewińska i prof. Cezary Kaźmierowski

Projekt Poznańskiej Ligi Debat jest organizowany przez Fundację „Projekty Edukacyjne” i Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania.

Celem Ligi jest:

• upowszechnianie wysokich standardów prowadzenia debaty publicznej, takich jak szacunek dla oponenta, umiejętność słuchania i prowadzenia kulturalnej dyskusji
  • rozwijanie umiejętności komunikacyjnych młodzieży, zachęcenie młodzieży do pracy nad własnym warsztatem retorycznym
  • upowszechnienie idei debat oksfordzkich w szkołach ponadpodstawowych i w środowisku akademickim,
  • upowszechnianie wiedzy z zakresu różnych dyscyplin naukowych w atrakcyjnej i angażującej formie
  • prezentacja oferty poznańskich uczelni wyższych.

Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM będzie również fundatorem części nagród dla najlepszych zespołów i mówców.

Wydarzenia Wydział Geografii Społ.- Ekonom. i Gosp. Przestrzennej