Powtórka przed... na Wydziale Historii

„Powtórki przed… - Spotkania z historią dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Fot. Adrian Wykrota
Obraz

Trwa XVII edycja „Powtórki przed… - Spotkań z historią dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Każda edycja „Powtórki przed…” od 2022 r. trwa dwa dni i ma swój temat przewodni. W 2023 r. z racji Roku Kopernikańskiego tematem przewodnim jest hasło: „Potęga umysłu – odkrycia, wynalazki, innowacje”. Jutro kolejny dzień spotkań…

Od lat Wydział Historii UAM oraz Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego proponuje uczniom szkół ponadpodstawowych nietypową formę powtórzenia wiadomości z zakresu historii. Dziś i jutro na Wydziale Historii organizowany jest cykl wykładów i warsztatów, połączonych z możliwością zapoznania się z zasadami rekrutacji na studia na kierunku historia oraz poznania smaku życia studenckiego – pod wspólnym hasłem: „Powtórka przed …”. Spotkania z historią dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Począwszy od pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 r., zapraszamy każdego roku ponad 40 szkół z szeroko rozumianej Wielkopolski, w tym od 13 do 15 szkół z Poznania.

„Powtórki przed… - Spotkań z historią dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

W „Powtórce przed …” z 2008 roku wzięło udział 694 uczniów z klas I–III różnego typu szkół ponadgimnazjalnych, w 2012 roku było ich już ponad 1000! Każdego dnia „Powtórki przed…” przyjeżdża do nas ok. 250 uczniów wraz ze swoimi nauczycielami.

Program spotkań zakłada dwa rodzaje zajęć:

· wykłady faktograficzno-syntetyczne i monograficzne, prowadzone przez wykładowców specjalizujących się w danej dziedzinie

· zajęcia warsztatowe, kształcące umiejętność pracy z materiałem źródłowym.

Zajęcia warsztatowe prowadzone są z podziałem na grupy (max. 25 osób). Istnieje możliwość wzięcia udziału w kilku różnych warsztatach.

Dodatkowo uczniowie mają możliwość zapoznać się zasadami rekrutacji na studia na Wydziale Historii UAM (otrzymują m.in. ulotki informacyjne, materiały informacyjne przygotowane przez poszczególne specjalności na studiach historycznych; biorą udział w spotkaniach informacyjnych).

Podczas gdy uczniowie uczestniczą w warsztatach źródłowych, proponujemy nauczycielom warsztaty metodyczne, zapraszamy ich ponadto na spotkania z przedstawicielami różnych instytucji kultury zajmującymi się szeroko rozumianą edukacją i popularyzacją historii, a także na rozmowę z władzami dziekańskimi Wydziału Historii UAM, Prezesem Poznańskiego Oddziału PTH oraz sekretarzem Olimpiady Historycznej.

Wszyscy uczestnicy otrzymują bezpłatnie publikację, dokumentującą zajęcia otwarte dla uczniów. Znajdują się w niej wszystkie wygłoszone wykłady w wersji poszerzonej i uszczegółowionej wraz ze wskazówkami bibliograficznymi, teksty uzupełniające omawiające podstawowe problemy związane z analizą różnych rodzajów źródeł historycznych, konspekty warsztatów źródłowych oraz obszerny informator o Wydziale Historii UAM.

Prof. Violetta Julkowska. Budujemy świadomość historyczną

Wydarzenia Wydział Historii