Wersja kontrastowa

Podsumowanie konkursu plastycznego na Wydziale Archeologii

Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizował konkurs plastyczny „Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski”, który stanowił jedno z wydarzeń upamiętniających 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Inicjatywa miała na celu nie tylko przybliżenie postaci pierwszego króla Polski i realiów wczesnego średniowiecza, ale także zachęcenie dzieci i młodzieży do artystycznej interpretacji historii.

Na konkurs napłynęły aż 102 prace z 13 szkół z terenu Wielkopolski. Uczestnicy, podzieleni na osiem kategorii wiekowych (klasy I–VIII), mieli pełną swobodę wyboru techniki plastycznej. W każdej kategorii wiekowej przyznano jedną równorzędną nagrodę główną. Dodatkowo, Komisja Konkursowa wyróżniła wiele innych prac za ich wysoki poziom artystyczny oraz oryginalność.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 11 kwietnia podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Nagrody wręczono 27 maja na Wydziale Archeologii.

W ramach podsumowania konkursu powstał album, w którym zaprezentowano wszystkie nadesłane prace. Publikację wzbogacają trzy teksty naukowe napisane przez: prof. UAP Wojciecha Gorączniaka, przewodniczącego Komisji Konkursowej, który omawia artystyczne i historyczne aspekty nadesłanych prac, prof. UAM Marcina Danielewskiego, który przybliża sylwetkę Bolesława Chrobrego oraz prof. UAM Tomasza Ratajczaka, który analizuje ikonograficzne wizerunki władcy.

Album został opracowany redakcyjnie przez prof. Andrzeja Michałowskiego oraz dr Annę Skowronek, która razem z dr Patrycja Filipowicz była odpowiedzialna na konkurs z ramienia wydziału. Publikację sfinansowano ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki II oraz ze wsparcia Fundacji UAM. Wydawcą albumu jest Wydawnictwo Naukowe FNCE.

Laureaci konkursu – nagrody główne:

  • Klasa I: Maria Karpińska
  • Klasa II: Dorian Wróblewski
  • Klasa III: Katarzyna Bączkowska
  • Klasa IV: Antoni Jankowiak
  • Klasa V: Julia Łyskawa
  • Klasa VI: Honorata Antoniewicz
  • Klasa VII: Weronika Sędziak
  • Klasa VIII: Karolina Grzegorzewska.

Zobacz też: Król Bolesław Chrobry i jego czasy. Poznań – Piastowie – Europa

Wydarzenia Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.