New Moon na Wydziale Fizyki i Astronomii

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma „nowy wydział” – Fizyki i Astronomii. Z tej okazji Wydział zaprasza jutro, w środę 25 września, na wydarzenie New Moon. Rozpocznie się o 14.30 w Collegium Physicum na Kampusie Morasko. Podczas spotkania wykład „Jak to z astronomią w Poznaniu było” wygłosi prof. UAM dr hab. Agnieszka Kryszczyńska, natomiast o pierwszych galaktykach we Wszechświecie dostrzeżonych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba opowie prof. UAM dr hab. Michał Michałowski.

O 16.20 zapraszamy na happening New Moon. -“New Moon” - Nowy Księżyc to nazwa pierwszej fazy Księżyca, która zaczyna nowy miesiąc synodyczny - czas pomiędzy kolejnymi nowiami – mówi dr Magdalena Polińska z Obserwatorium Astronomicznego. - New Moon jest więc symbolem nowego kolejnego początku, dlatego tematem przewodnim uroczystości związanej z nową nazwą Wydziału Fizyki i Astronomii jest Księżyc. Wszystkie elementy happeningu mają pokazać piękno naszego Księżyca, pomóc uzmysłowić jego położenie i ruch w przestrzeni – dodaje dr Polińska.
Podczas happeningu zostanie zaprezentowany dmuchany model Księżyca, autorstwa doktorantki Justyny Olszewskiej, zdjęcie Księżyca wykonane przez teleskop zabytkowy Zeiss znajdujący się w kopule, w parku Obserwatorium Astronomicznego oraz model Ziemia - Księżyc, wyskalowany tak, aby zmieścił się w budynku Wydziału.
Wydarzenia Wydział Fizyki