Muzeum UAM zaprasza na wystawę „Sto 5”!

W ramach obchodów 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, Muzeum UAM przygotowało wystawę „Sto 5”, nad którą patronat objęli rektorzy czterech poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Gdzie? W Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła w Poznaniu, oddziale Muzeum Narodowego.

Kiedy? Zapraszamy od 3.10. do 1.12.2024 r., wernisaż wystawy: 3.10. godz. 18.00

Jak? Wystawę zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji (61 829 47 40).

Na wystawie „Sto 5” w 5 blokach tematycznych prezentujemy najbardziej reprezentatywne i reprezentacyjne eksponaty z naszych zbiorów, w tym rekonstrukcję berła pierwszego rektora uniwersytetu, prof. Heliodora Święcickiego (autorem rekonstrukcji jest Grzegorz Godawa). Umożliwiamy zwiedzającym zaglądnięcie do wnętrza akademika z lat 70. Rozszyfrowanie tajemniczych znaków na studenckich czapkach i zapoznanie się z dawnym sprzętem badawczym.

Przygotowaliśmy dla Państwa oprowadzania kuratorskie po wystawie oraz tematyczne wykłady. Szczegóły na Facebooku Muzeum UAM i na naszej stronie internetowej: www.muzeum@amu.edu.pl.

Autorzy wystawy: Andrzej Gulczyński, Agnieszka Wajroch, Marta Włodarczyk-Rybacka

Aranżacja i opracowanie plastyczne: Agnieszka Wajroch

Wszystkim darczyńcom muzeum oraz osobom zaangażowanym w powstanie wystawy serdecznie dziękujemy!

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH WYSTAWIE „Sto 5”:

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła w Poznaniu, oddziale Muzeum Narodowego.

03.10. godz. 18.00 wernisaż wystawy „Sto 5”

10.10. (czwartek) godz. 17.00 „Z BERŁEM W TLE, O SYMBOLACH i CEREMONIALE UNIWERSYTECKIM” wykład prof. Andrzeja Gulczyńskiego

17.10. (czwartek) godz. 17.00 „W GABINECIE PROFESORA. KADRA UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO W LATACH 1919-2024”wykład prof. Tomasza Schramma

07.11. (czwartek) godz. 17.00 „W LABORATORIUM I W TERENIE, CZYLI BADANIA POZNAŃSKICH GEOGRAFÓW”