Jubileuszowa 10. edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej

W 2019 roku Wiesław Myśliwski, jeden z największych współczesnych polskich pisarzy, odebrał Nagrodę im. Adama Mickiewicza za powieść „Ucho igielne”. Fot. Adriajn Wykrota

Tylko do 15 lutego 2024 roku można zgłaszać książki do 10. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. To konkurs ogólnopolski. Kandydatów i kandydatki mogą typować wydawcy czy instytucje promujące literaturę i czytelnictwo oraz autorki i autorzy.

Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest już od 9 lat w dwóch kategoriach – za całokształt twórczości (Nagroda im. Adama Mickiewicza) i za znaczący dorobek twórczyń i twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia (Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka). W tej ostatniej kategorii w 2024 roku Kapituła rozpatrzy te kandydatki i tych kandydatów, którzy urodzili się nie wcześniej niż w 1988 roku.

Fundatorami nagrody od początku są: Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. – Poznańska Nagroda Literacka już 9 lat udowadnia, że współdziałanie miasta z uniwersytetem to znakomity pomysł – mówi prof. Marcin Jaworski, przewodniczący Kapituły. Laureaci Poznańskiej Nagrody Literackiej otrzymują gratyfikację pieniężną w wysokości 60 000 zł (nagroda im. Mickiewicza) oraz 40 000 zł (stypendium im. Barańczaka).

Dodatkowo pisarki i pisarze mogą wziąć udział w rezydencjach literackich, które są elementem Poznańskiej Nagrody Literackiej. – Co roku Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza troje nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka – zaznacza Marcin Jaworski. – Czekają na nich pokoje gościnne w Zamku, mają czas na odpoczynek, pisanie oraz spotkania z publicznością.

O tegorocznej edycji nagrody zdecyduje jury w składzie: Inga Iwasiów, Maciej Jakubowiak, Marcin Jaworski (przewodniczący Kapituły), Magdalena Kicińska, Grzegorz Olszański, Piotr Śliwiński, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Karol Francuzik (sekretarz PNL). W tym roku do Kapituły dołączył Maciej Jakubowiak eseista, wicenaczelny magazynu „Dwutygodnik”, autor m.in. książek „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” czy książki „Hanka. Opowieść o awansie”.

W ubiegłych latach laureatami Nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka, Jan Gondowicz, Stanisław Rosiek i Zyta Rudzka. Z kolei wśród wyróżnionych stypendium im. Barańczaka znaleźli się: Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz, Igor Jarek, Urszula Honek i Anna Wakulik.

Zgłoszenia można nadsyłać do najbliższego czwartku – 15 lutego 2024 roku (liczy się data nadania). Wręczenie obu nagród nastąpi podczas uroczystej gali w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu 24 maja 2024.

FUNDATORZY Poznańskiej Nagrody Literackiej: Miasto Poznań i Uniwersytet Im. Adama Mickiewicza ORGANIZATORZY: Miasto Poznań, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Centrum Kultury ZAMEK

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie