Wersja kontrastowa

Dobrostan i jakość

Magdalena Sadowska i Karolina Domagalska-Nowak Fot. Łukasz Gdak
Magdalena Sadowska i Karolina Domagalska-Nowak Fot. Łukasz Gdak

 

Już w lutym odbędzie się IV Forum Administracji UAM. Po niewątpliwym sukcesie poprzednich trzech edycji organizatorzy znów zaskakują. Na temat forum rozmawiamy z Karoliną Domagalską-Nowak i Magdaleną Sadowską.  

 

Przyznaję, że zajrzałem do programu i oniemiałem. Nagromadzenie wydarzeń i warsztatów jest spore. Generalnie jest problem z wyborem, ale na początek może pytanie o to, czym będzie się różniło IV Forum od poprzednich? 

Karolina Domagalska-Nowak: Zaczęło się od forum dziekanatów. To ich dotyczyła pierwsza i druga edycja. Podczas drugiej dyskutowaliśmy na temat funkcjonowania administracji w warunkach pandemii. Trzecie forum miało obejmować już nie tylko dziekanaty, ale i pracowników administracji centralnej, bibliotekarzy i pracowników obsługi. Nie brakowało też pracowników naukowych. Jego hasło brzmiało „Przyjaźnie i profesjonalnie”, a celem była podpowiedź, jak tworzyć miejsce pracy przyjazne zarówno nam, jak i osobom, które zgłaszają się do nas po pomoc. A wszystko w warunkach pełnego profesjonalizmu. Ten rok to kontynuacja, ale tematem głównym jest Dobrostan i jakość. 

Magdalena Sadowska: Jak piszemy w programie konferencji, dobrostan, czyli subiektywnie postrzegane przez osobę poczucie szczęścia, pomyślności, zadowolenia ze stanu życia – z naciskiem na dobrostan pracowników naszej uczelni. 

 

Skąd ten temat? 

K.D.N.: Temat przewodni naszego spotkania wziął się z ankiety ewaluacyjnej, z odpowiedzi uczestników III forum.  

M.S.: Uczestnicy ankiety zwracali uwagę na potrzebę informacji o tym, jak zadbać o siebie od strony psychologicznej, ale też wyrażali chęć nabywania nowych umiejętności w zakresie kompetencji miękkich.  

K.D.N.: Nam chodzi głównie o dobrostan w pracy, bo stworzenie przyjaznego miejsca pracy ma wpływ na jakość naszego funkcjonowania i nasze samopoczucie.  

 

Spytam przewrotnie: czy obecność wśród organizatorów kanclerza Wysockiego i prorektorki Joanny Wójcik sprawia, że pracuje się trudniej czy łatwiej? 

M.S.: Czujemy z ich strony duże wsparcie i bardzo je doceniamy. Dali nam zielone światło dla naszych inicjatyw i nas dopingują… 

K.D.N.: Myślę, że jak w każdym przypadku, tak i u nas potrzebny jest „nadzór”. Rozmawiamy o finansach, przedstawiamy plan, działamy i otrzymujemy pomoc. W sumie mamy dużą samodzielność. Cieszy nas życzliwy doping pani rektor prof. Bogumiły Kaniewskiej

 

Spojrzałem na organizatorów. W zespole jest 25 osób, ale tylko jeden mężczyzna. I sam nie wiem, czy współczuć, czy też zazdrościć panu Arturowi Lorkowi. Ale pytanie. Czy to świadczy, że mężczyźni się nie garnęli? 

M.S.: Bardzo się cieszymy, że jest wśród nas pan Artur. Sam się do nas zgłosił i bardzo nam pomaga. Liczymy też na obecność innych panów. Zapraszamy. 

K.D.N.: Wszyscy, którzy pracują w tym zespole, są w nim z własnej woli. Forum jest czymś dodatkowym. Nikt nas nie zwalnia z naszych normalnych obowiązków i cieszymy się, że ten zespół jest tak duży. 

 

Jak dobieraliście prelegentów? Był jakiś klucz? 

M.S.: Była burza mózgów. Zbieraliśmy pomysły, stworzyliśmy listę, a potem nad nią dyskutowaliśmy. 

K.D.N.: Tym samym w programie forum nie ma przypadkowych osób. Myślę, że nasi prelegenci jak i osoby prowadzące warsztaty sprawią, że uczestnicy będą usatysfakcjonowani. 

 

Tematyka jest bardzo szeroka, ale krąży wokół dobrostanu, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nie będę pytał, co panie polecacie, ale co z warsztatów wybrałyście dla siebie? 

M.S.: Miałam z tym duży problem i tego nie ukrywam. Chciałam wybrać po kilka, ale są ograniczenia czasowe. Wybrałam warsztat z prof. Justyną Maciąg dotyczący prokrastynacji i warsztat z prof. UAM Małgorzatą Rosalską o tym, co zrobić, żeby nam się lepiej razem pracowało. 

K.D.N.: Podobnie jak koleżanka wybrałam prof. Justynę Maciąg i kolejny warsztat o wellbeingu finansowym, czyli czymś w rodzaju inteligencji finansowej. 

 

Ja z przyjemnością wysłucham o tym, jak przeciwdziałać malkontenctwu, bo tego nigdy dość, chętnie dowiem się, co to jest „błond”, ale też jak zadbać o kręgosłup, bo w naszej pracy przypomni się on każdemu. Interesujące wydają się też warsztaty w kwestiach właściwego prowadzenia stron internetowych czy zadbania o wizerunek online. Wszystkiego nie zdołam wysłuchać. Czy spotkania będą w jakiś sposób rejestrowane?  

K.D.N.: Prelekcje będą nagrywane w całości przez Studio Filmowe UAM. Zastanawiamy się, które z warsztatów uwiecznić. Nie wszędzie jest to możliwe ze względu na konieczność zapewnienia komfortu uczestnikom spotkań. Mamy też ograniczenia, bo nagrywać możemy jednocześnie w dwóch miejscach. Wybór jest trudny.  

M.S.: Ale już teraz zapraszamy na IV forum do Collegium Iuridicum. Całość odbędzie się w dniach 7-8 lutego 2024 roku. O zainteresowaniu niech świadczy fakt, że zapisy musieliśmy zamknąć cztery dni przed planowanym terminem, ze względu na wyczerpany limit miejsc. Mamy pełne obłożenie. 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.