Młodzi językoznawcy po raz 6 w Poznaniu

Dr Katarzyna Jankowiak / Jagoda Haloszka

W dniach 23-25 listopada 2018 Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz kolejny gościł młodych językoznawców podczas 6-tej edycji międzynarodowej konferencji Young Linguists’ Meeting in Poznań (YLMP 2018).

Young Linguists’ Meeting in Poznań to odbywająca się co dwa lata konferencja, podczas której swoje osiągnięcia naukowe oraz bieżące badania prezentują studenci studiów magisterskich, doktoranckich oraz młodzi doktorzy. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny oraz podkreśla, jak ważną rolę dla postępu naszej wiedzy o języku ma obranie interdyscyplinarnej perspektywy badawczej. Pomysł konferencji powstał na wzór jednej z najbardziej znanych oraz cenionych wśród językoznawców z całego świata konferencji Poznań Linguistic Meeting (PLM), również organizowanej przez Wydział Anglistyki UAM.

- W tym roku, konferencja odbyła się pod hasłem przewodnim: „Od eksploracji do wyjaśnień w badaniach nad językiem”, do którego nawiązywały wykłady plenarne wygłoszone podczas YLMP przez wybitnych naukowców reprezentujących różne dziedziny językoznawstwa: prof. Stephanie Schnurr (University of Warwick), prof. Gary Massey (ZHAW Zurich University of Applied Sciences), prof. Marc Brysbaert (Ghent University). Co istotne, podczas konferencji przeprowadzone zostały również liczne warsztaty o tematyce odnoszącej się do hasła przewodniego – mówi dr Katarzyna Jankowiak, z Komitetu Organizacyjnego YLMP.

Czytaj także: Bilingualism Matters na Wydziale Anglistyki

Oprócz programu naukowego, podczas YLMP 2018 miało również miejsce wydarzenie o charakterze społecznie istotnym, organizowane we współpracy z Kulczyk Foundation, Paweł Orzeszko (Dyrektor Projektów Międzynarodowych w Kulczyk Foundation) wygłosił wykład poświęcony roli zaangażowania w działalność pomocową w dobie licznych kryzysów humanitarnych. Co więcej, częścią YLMP Special Event był również koncert zespołu Wydziału Anglistyki – WAME (WA Music Ensemble).

Podczas tegorocznej edycji konferencji, nagroda za najlepszy referat wygłoszony podczas Konferencji (YLMP 2018 Best Presentation Award) trafiła w ręce doktorantek z Uniwersytetu w Munster: Kristy Sigmeth and Christina Golin (tytuł referatu: Executive function and phonological perception in young L3 learners).

W tegorocznej edycji YLMP wzięło udział 107 uczestników, którzy przedstawili wyniki swoich badań wygłaszając referaty, jak również prezentując plakaty. Uczestnicy przyjechali do Poznania z 14 różnych krajów, co umożliwiło wymianę doświadczeń naukowych na poziomie międzynarodowym oraz przyczyniło się do wzmocnienia pozycji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jako prestiżowego ośrodka naukowego.

Nauka Wydział Anglistyki