Wyróżnienie dla prof. Janusza Taborka

prof. Janusz Taborek/ Fot. Jagoda Haloszka

Prof. UAM dr hab. Janusz Taborek z Wydziału Neofilologii otrzymał nominację do Międzynarodowej Rady Naukowej Instytutu Języka Niemieckiego (IDS) w Mannheim, w której przez najbliższe sześć lat będzie reprezentował polską germanistykę. Inauguracyjne posiedzenie rady nowej kadencji odbędzie się 14 marca 2019 roku w Mannheim.

Instytut Języka Niemieckiego w Mannheim utworzony został w roku 1964 w celu prowadzenia badań nad językiem oraz dokumentowania współczesnego języka niemieckiego. Międzynarodowa Rada Naukowa, której członków wybiera Rada Naukowa, stanowi gremium odpowiedzialne m.in. za współpracę instytutu z germanistyką zagraniczną.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Międzynarodowej Radzie Naukowej reprezentowali dotychczas prof. Ludwik Zabrocki (1964–1977) i prof. Andrzej Bzdęga (1985-1996).

Czytaj też: Profesor Taborek o języku piłki nożnej

Prof. Janusz Taborek jest wicedyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej i kierownikiem Zakładu Gramatyki Opisowej Języka Niemieckiego, obecnie jako stypendysta Fundacji im. Aleksandra Humboldta przebywa w Instytucie Języka Niemieckiego w Mannheim, gdzie 13 listopada 2018 r. w ramach Internationales Gästeforum wygłosił wykład „W kierunku korpusowej, kookurencyjnej gramatyki kontrastywnej. Wyrażenia werbo-nominalne w języku niemieckim i polskim.”

Nauka Wydział Neofilologii