Wersja kontrastowa

Wszystkie szlaki prowadzą do Hiszpanii

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, na dobre już zagościła w Polsce. Nasz kraj począwszy od 2005 r. – wrócił do sieci pątniczych szlaków prowadzących do Santiago de Compostela. Pomoc w promocji tego niezwykłego szlaku, niesie m.in. Grupa Compostela, do której należy nasz Uniwersytet.

Istniejąca od ponad tysiąca lat  Droga św. Jakuba  jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok tych, które prowadzą do Rzymu i  Jerozolimy. Według legendy to właśnie ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

Szlak pielgrzymkowy wiedzie do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Można go przejść pieszo, bądź przejechać rowerem. Co warto podkreślić, nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Wędrujący najczęściej wybierają jeden z odcinków drogi  mających swój finał u celu wędrówki - przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła w katedrze w Santiago de Compostela.

 

Europa, Ameryka i Azja łączą siły

Aby wesprzeć dialog oraz współpracę międzyuczelnianą na całym świecie, powstała specjalna Grupa Uniwersytetów de Compostela­, której przewodniczy prof. Marek Kręglewski z wykształcenia i pasji chemik, były Prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz były Wiceprezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Grupa Uniwersytetów Compostela dba między innymi o to, aby ta spuścizna kulturowa została zachowana i przekazana następnym pokoleniom jako wspólny element, kluczowy dla naszej cywilizacji.

- Uczelnie zrzeszone w Grupie Compostela współpracują w szeregu projektów europejskich, organizują wymianę pracowników administracyjnych i studentów, przygotowują oceny działań podejmowanych przez Komisję Europejską. Razem z rządem prowincji Galicja w Hiszpanii Grupa przyznaje również doroczną Nagrodę Composteli i Xunta de Galicia za działalność na rzecz jedności Europy  - mówi prof. Kręglewski.

Grupa Compostela obecnie łączy ponad 60 uczelni z całego świata. Od paru lat organizuje konferencje i warsztaty dla studentów, które przybliżają znaczenie Drogi Św. Jakuba poprzez wspólne projekty, wystąpienia i krótkie pielgrzymki wzdłuż różnych fragmentów Drogi.

- Chcemy pokazać, że współpraca międzynarodowa nie jest czymś, co zostało dopiero odkryte. Spojrzenie na Europę jako całość jest dużo starsze. Niedawno, w ramach jednego z projektów, pięcioro studentów turystyki przygotowało propozycje nowych inicjatyw dotyczących zrównoważonej turystyki. Warsztaty te połączone z doświadczeniem przejścia Drogi odbyły się w marcu ubiegłego roku w Santiago de Compostela.

Grupa raz do roku spotyka się na Zgromadzeniu Ogólnym, podczas którego jej członkowie wymieniają doświadczenia oraz kolejne projekty, które mają pozwolić na wspólne działania, w tym szersze poznanie szlaku pielgrzymkowego.

Wyjazd dla każdego

Jedną z inicjatyw Grupy są wcześniej wspomniane wyjazdy dla studentów oraz pracowników administracyjnych. Podróże są całkowicie zorganizowane. Uczestnik jest poinformowany, gdzie jedzie oraz jaki będzie jego zakres obowiązków.

- Po każdym wyjeździe zbieramy opinie, tak aby wiedzieć na przyszłość co poprawić. Na ogół 98%  wypowiedzi jest pozytywnych. Udaje nam się uzyskać element zadowolenia w postaci stwierdzenia, że w końcu ktoś mógł zobaczyć na własne oczy jak wygląda ten szlak turystyczny, czy jak wygląda funkcjonowanie innych jednostek uczelnianych.

Prof. Marek Kręglewski podkreśla, że projektem wymiany pracowników zainteresowała się kilka lat temu Komisja Europejska, która do programu Erasmus dodała możliwość wyjazdów dla pracowników administracyjnych.

Prócz wymian osobowych Grupa Compostela organizuje coroczny konkurs dla studentów na najlepszą prezentację video na tematy określone przez Grupę.  Młodzi badacze mogą przedstawić wyniki swoich prac w postaci 3-minutowej prezentacji w ramach konkursu Research Pitches.

Ciężka praca została doceniona

W ubiegłym roku Prezydent Grupy Uniwersytetów Compostela, odebrał w Santiago de Compostela nagrodę Camino de Santiago, Drogi Św. Jakuba, przyznawaną corocznie przez rząd Galicji, prowincji Hiszpanii. Grupa została uhonorowana za promocję Drogi Św. Jakuba wśród uniwersytetów, a nagrodę wręczyli członkowie rządu Galicji. Grupa nie osiadła na laurach i zapowiada wdrażanie dalszych projektów oraz kontynuowanie już tych rozpoczętych.  

Nauka Wydział Chemii
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.