Wersja kontrastowa

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące otwarte!

Inauguracja ULO/Fot. Jagoda Haloszka
Inauguracja ULO/Fot. Jagoda Haloszka

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Słubicach zaczyna działalność. W gościnnych murach Collegium Polonicum odbyła się inauguracja pierwszego roku nauki. W obecności władz rektorskich została otwarta szkoła o której na Uniwersytecie myślano od dawna. Teraz pomysł udało się zrealizować. Dla naszej uczelni to swoisty poligon doświadczalny, dzięki któremu Uniwersytet zyska pogłębioną wiedzę na temat oczekiwań, jakie wobec niej mają uczniowie szkół średnich.

Obecny na inauguracji Liceum, Jego Magnificencja Rektor prof. Andrzej Lesicki skierował kilka słów do młodzieży:  

- Jest to dla nas nowe wyzwanie, które kierujemy do młodzieży. Liceum, które utworzyliśmy w Collegium Polonicum. Chciałbym Wam, droga młodzieży życzyć, aby ten rok był rokiem, który spełni Wasze oczekiwania. Życzę również, aby uzyskanie matury było przepustką do podjęcia studiów na każdym uniwersytecie w Europie. Na najbliższy rok jednak życzę, aby te przedmioty, z którymi się spotkacie zaowocowały jak najlepszymi wynikami. 

Pierwsze informacje o starcie ULO pojawiły się kilka miesięcy temu. Wówczas to prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas w wywiadzie dla słubickiej TV HTS przyznał: Liceum rusza w nowym roku szkolnym. Zdaniem nowego dyrektora ULO dr Jerzego Zgrzywy dzięki nowej szkole Uczelnia chce jeszcze bardziej zaistnieć w świadomości licealistów z zachodniej Polski i wzmocnić swoją pozycję na uczelnianym rynku.

Inauguracja ULO

Przy tworzeniu nowej placówki wykorzystana została cała baza naukowo-dydaktyczna uniwersytetu, a więc laboratoria, sale wykładowe czy biblioteka. Uczniowie otrzymają też indywidualną opiekę naukową, ukierunkowaną w zależności od zainteresowań. Część kadry będzie pochodziła z UAM. jak mówi prorektor Tadeusz Wallas szkoła stawia na klasy językowe z angielskim i niemieckim. Szkoła będzie też realizowała podstawę programową, ale znaczenie wzbogaconą o elementy nauczania akademickiego.

Czytaj też: W Słubicach powstanie Centrum Naukowe

Według dr Zgrzywy  opieka mentorska naukowców będzie możliwa od drugiego roku. W trakcie pierwszego, szkoła będzie się chciała zorientować co do aspiracji i potrzeb młodych ludzi. W drugiej klasie otrzymają oni od Uczelni opiekę mentorów, którzy skupiać będą osoby o podobnych zainteresowaniach. Ta opieka polegać będzie na wzmożonym kontakcie; uczeń LO –- nauczyciel akademicki. – Mentor ma szansę stać się dla młodego człowieka mistrzem, przewodnikiem. Będzie dzielić się swoim doświadczeniem życiowym, nie tylko zawodowym. Spotkania mają odbywać się osobiście, ale również za pośrednictwem Internetu.

 

 

Nauka Collegium Polonicum w Słubicach

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.