Na Wydziale Biologii ruszyła tegoroczna edycja School of Molecular and Theoretical Biology. Od 1 do 17 sierpnia uczestnicy z różnych krajów będą realizowali projekty pod okiem wybitnych naukowców z danej dziedziny.
Szkoła letnia ma międzynarodowy charakter – bierze w nim udział 82 uczniów szkół średnich z państw europejskich, takich jak Białoruś, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Chorwacja, Mołdawia, Rosja oraz Polska, a także grono uczniów z dalszych zakątków świata – Filipin i USA.
Jak podkreśla kierownik Pracowni Biologii Ewolucyjnej, prof. Jacek Radwan: – Ideą szkoły jest przede wszystkim włączenie uczniów w badania naukowe, prowadzone przez ekspertów z całego świata. Każdy uczestnik samodzielnie wybiera zespół specjalistów, z którym chce współpracować. Oprócz tego, uczniowie mogą również nabyć nowe kompetencje w ramach kursów o tematyce literatury, czy biologii molekularnej – mówi prof. Radwan.
– Chcemy sprawdzić, czy nauczanie inne niż w klasie będzie bardziej wydajne – aby nauczyć się czegoś, najlepiej zrobić to samemu. Uczestnicy przyswajają wiedzę w trakcie laboratoriów. Jest to nazywane „nauczaniem rzeczywistym” – mówił prof. Fiodor Kondrashova z the Institute of Science and Technology Austria.
Szkoła letnia zgromadziła około 100 prowadzących – naukowców, pracowników uczelni, doktorantów i osób odpowiedzialnych za organizację przedsięwzięcia. Zajęcia zostaną przeprowadzone przez uczonych m.in. z Harvard University, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, the University of Edinburgh, czy the Moscow State University. Szkoła Biologii Molekularnej i Teoretycznej jest sponsorowana przez Fundację Zimina (The Zimin Foundation), oraz współfinansowana przez Howard Hughes Medical Institute. Poprzednie dwie edycje odbyły się w Barcelonie. W tym roku partnerem szkoły został UAM.