Światowej klasy wykładowcy uczą młodzież na UAM

fot. Przemysław Stanula

Na Wydziale Biologii ruszyła tegoroczna edycja School of Molecular and Theoretical Biology. Od 1 do 17 sierpnia uczestnicy z różnych krajów będą realizowali projekty pod okiem wybitnych naukowców z danej dziedziny.

Szkoła letnia ma międzynarodowy charakter – bierze w nim udział 82 uczniów szkół średnich z państw europejskich, takich jak Białoruś, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Chorwacja, Mołdawia, Rosja oraz Polska, a także grono uczniów z dalszych zakątków świata – Filipin i USA.

Jak podkreśla kierownik Pracowni Biologii Ewolucyjnej, prof. Jacek Radwan:  – Ideą szkoły jest przede wszystkim włączenie uczniów w badania naukowe, prowadzone przez ekspertów z całego świata. Każdy uczestnik samodzielnie wybiera zespół specjalistów, z którym chce współpracować. Oprócz tego, uczniowie mogą również nabyć nowe kompetencje w ramach kursów o tematyce literatury, czy biologii molekularnej – mówi prof. Radwan.

Letnia Szkoła na Wydziale Biologii UAM

–  Chcemy sprawdzić, czy nauczanie inne niż w klasie będzie bardziej wydajne – aby nauczyć się czegoś, najlepiej zrobić to samemu. Uczestnicy przyswajają wiedzę w trakcie laboratoriów. Jest to nazywane „nauczaniem rzeczywistym” – mówił prof. Fiodor Kondrashova z the Institute of Science and Technology Austria.

Letnia Szkoła na Wydziale Biologii UAM

Szkoła letnia zgromadziła około 100 prowadzących – naukowców, pracowników uczelni, doktorantów i osób odpowiedzialnych za organizację przedsięwzięcia. Zajęcia zostaną przeprowadzone przez uczonych m.in. z Harvard University, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,  the University of Edinburgh,  czy the Moscow State University. Szkoła Biologii Molekularnej i Teoretycznej jest sponsorowana przez Fundację Zimina (The Zimin Foundation), oraz współfinansowana przez Howard Hughes Medical Institute. Poprzednie dwie edycje odbyły się w Barcelonie. W tym roku partnerem szkoły został UAM.

Nauka Wydział Biologii