Projekt z UAM nagrodzony w konkursie IdeaLab

Dra Zofia Boni
Obraz

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu IdeaLab na interdyscyplinarne, przełomowe projekty realizowane przez polskich naukowców we współpracy z badaczami z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do NCN napłynęło łącznie 205 zgłoszeń. Wśród trzech nagrodzonych projektów znalazły się badania dry Zofii Boni z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa.

W ramach sfinansowanych projektów polscy naukowcy we współpracy z partnerami z Norwegii będą realizować badania nad zagrożeniami, przed jakimi stoi współcześnie społeczeństwo europejskie. Konkurs składał się z trzech etapów. Na pierwszym z nich naukowcy z Polski, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii wnioskowali do NCN o udział w warsztatach IdeaLab. Do NCN napłynęło łącznie 205 zgłoszeń, spośród których 201 zostało skierowanych do oceny merytorycznej.

IdeaLab jest pierwszym konkursem przeprowadzonym przez NCN w formule „sandpit”, której ważnym elementem są warsztaty, w ramach których naukowcy z różnych krajów pracują nad pomysłami, poddawanymi później ocenie merytorycznej. Rzeczywiście zaproponowana podczas warsztatów metodologia sprzyjała powstaniu interesujących koncepcji projektów badawczych dotyczących wyzwań, przed jakimi stoi współczesny świat – mówi prof. Małgorzata Kossowska, przewodnicząca Rady NCN.

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Warszawskiego, Center for International Climate Change z Oslo oraz Norwegian Institute for Air Research z Kjeller będą pracować nad rozwinięciem transdyscyplinarnej metodologii w badaniach zmian klimatycznych.

Czytaj także: Prof. Marek Kwiek. O rosnącej roli prestiżowych publikacji

Nauka Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa