Prof. UAM Beata Messyasz o ewaluacji na Wydziale Biologii

Prof. UAM Beata Messyasz

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej za lata 2017-2021 w pierwszym tygodniu sierpnia tego roku. Uzyskana przez Wydział Biologii ocena nie jest dla nas satysfakcjonująca. Zapoznaliśmy się z oceną ekspertów, przeanalizowaliśmy ich uwagi i zastrzeżenia i na tej podstawie przygotowaliśmy odwołanie.

Elementem odróżniającym nowy model ewaluacji od poprzednio stosowanego jest to, że wzięto pod uwagę osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową. Zyskały na tym podmioty, które mają nieliczną kadrę w swojej dyscyplinie. Wydział Biologii jest dużą jednostką i od lat jest znany z działalności naukowej na wysokim, światowym poziomie, a nasi naukowcy z powodzeniem rywalizują o międzynarodowe granty ERC, czego dowodem jest uzyskanie dwóch takich projektów w grudniu 2021 roku. Uzyskana ocena działalności naukowej w obecnej ewaluacji wskazuje zatem na problemy metodyczne samego procesu oceny. Zasady oceny wielokrotnie zmieniano w trakcie ewaluacji, a modyfikacja punktacji czasopism naukowych trwała do grudnia 2021 roku. Warto także dodać, że kryterium III obarczone było subiektywną oceną ekspertów, innymi słowy nie było pochodną algorytmu tak, jak pozostałe kryteria.

Plany i cele na przyszłość to bardziej intensywna realizacja strategii wydziałowej polegającej na utrzymaniu jakości i szybkiego tempa publikowania wyników badań naukowych, zatrudnienie liderów nowych grup badawczych, współpraca z prestiżowymi laboratoriami w ośrodkach zagranicznych i konsekwentne zwiększanie efektywności pozyskiwania zewnętrznych środków finansowanych, między innymi z Unii Europejskiej. Podstawą sprawnie i efektywnie prowadzonych badań jest infrastruktura, dlatego też planujemy regularnie poszerzać nasz park aparaturowy, inwestując w najlepsze rozwiązania techniczne. Będziemy wzmacniać prowadzoną już współpracę naukową z jednostkami krajowymi i zagranicznymi, bo badania interdyscyplinarne zwiększają mobilność pracowników. To wszystko jest możliwe do osiągnięcia dzięki wysokiej efektywności pracy naszych naukowców.

Dziękuję pracownikom Wydziału Biologii za dotychczasową dobrą i efektywną pracę.

Czytaj też: Ewaluacja 2017-2021. Satysfakcja i niedosyt

Nauka Wydział Biologii