Poznańscy archeolodzy odkryli monety sprzed 1 700 lat

Moneta Licyniusza I

Blisko 50 monet z brązu sprzed 1 700 lat odkryli archeolodzy z Poznania w czasie wykopalisk na terenie obozu legionistów w Novae. Naukowcy przypuszczają, że skarb został ukryty przez jednego z żołnierzy rzymskich, bo znaleziska dokonano w koszarach legionowych.

Znaczną część z odkrytych monet wybito za czasów cesarza Licyniusza I (308-324). Wcześniej w Novae znaleziono zaledwie sześć monet tego władcy. Najwięcej nowo odkrytych monet Licyniusza I, pochodzi z lat 312-315.

W naszej ocenie skarb został ukryty zapewne zaraz po 315 roku - opowiada kierująca badaniami dr Elena Klenina z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jak dodaje, to w tym czasie doszło do pierwszych konfrontacji wojskowych między Licyniuszem I - władcą wschodniej części imperium a Konstantynem I, który rządził jego zachodnią częścią. W tej wojnie kluczowe znaczenie miała olbrzymia porażka Licyniusza w bitwie pod Adrianopolem w 324 r. Wkrótce potem Licyniusz został uwięziony w Tesalonikach, a następnie uduszony na rozkaz Konstantyna Wielkiego w 325 r.

Skarb był pierwotnie zakamuflowany w ścianie koszar w drewnianej skrzyneczce. Wskutek zniszczenia ścian pomieszczenia, monety rozsypały się. Znaleziono również uchwyty skrzynki, które wykonano z brązu.

Czytaj także: Studenci UAM badają ruiny dawnej twierdzy w Kole

Monety znaleziono w tym roku na terenie nowo odkrytych pozostałości koszar, które wykonano w drugiej połowie III w. Zagadką pozostaje, dlaczego uznawany przez naukowców za dobrze rozplanowany obóz postanowiono zabudować dodatkowymi budynkami. Te - zdaniem badaczy - powstały wkrótce po ewakuacji wojsk rzymskich z prowincji Dacja.

Niewykluczone, że część dotychczasowego kontyngentu wojskowego z Dacji została przerzucona i zakwaterowana w Novae - uważa archeolog i wieloletni badacz Novae dr Andrzej B. Biernacki z UAM.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Nauka Wydział Archeologii