Poznań, Boston i Stanford. Dr Behnke na grantowej ścieżce

Dr Maciej Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki oraz dr Nicholas Coles z Uniwersytetu Stanforda pracowali razem nad pomysłami badawczymi, które pomogą rozwinąć naukę afektywną. Dzięki wsparciu IDUB działali razem w Poznaniu, Bostonie i Stanfordzie, gdzie opracowywali główne elementy wniosku o przełomowy grant.

W świecie nauki pojawiają się fascynujące pytania, które wymagają poszerzenia horyzontów i twórczych rozwiązań. Do odpowiedzi na pytania typu:

· Czy ludzie powszechnie doświadczają zmian fizjologicznych podczas przeżywania emocji?

· W jaki sposób stres / samotność / nierówności wpływają na fizjologię ludzi na całym świecie?

…potrzeba infrastruktury do badań psychofizjologicznych, która jest globalnie rozproszona i wystandaryzowana. Prace na tym jak zaadresować te pytania, naukowcy rozpoczęli w zeszłym roku, m.in. spotykając się w Berlinie przy okazji wręczenia nagrody The Einstein Foundation Award dla dra Colesa oraz kierowanego przez niego Psychological Science Accelerator.

Pod koniec sierpnia tego roku, Dr. Coles zawitał do Poznania, gdzie podczas serii spotkań omawiano różne wyzwania i możliwe rozwiązania dotyczące międzynarodowej współpracy badawczej. To zainspirowało badaczy do odwiedzenia grupy Emognition z Politechniki Wrocławskiej, gdzie w trakcie spotkania omówili m.in politykę i priorytety fundatorów utrudniające finansowanie współpracy międzynarodowej. W trakcie wizyty w Poznaniu, dr Coles miał okazje zobaczyć możliwości i wyzwania jakie kryją się przed prowadzeniem badań psychofizjologicznych w Polsce.

Następnie, doktorzy Coles i Behnke spotkali się w Bostonie podczas konferencji "2023 Affective Computing + Intelligence Interaction Conference". Wspólnie z Zespołem Emognition (dr Stanisław Saganowski i mgr Bartosz Perz) zorganizowali warsztat o nazwie "EPiC 2023: Emotion Physiology and Experience Collaboration". Podczas tego warsztatu, profesor Lisa Feldman Barrett z Northeastern University wygłosiła inspirujący wykład, zatytułowany "Przewartościowanie Kontekstu: Myślenie populacyjne, realizm relacyjny i badanie emocji". Następnie, omówione zostały wyniki wyzwania, w którym 15 zespołów zajmujących się informatyką afektywną dołożyło wszelkich starań, aby wykorzystać fizjologię do modelowania dwóch podstawowych wymiarów emocji: walencji i pobudzenia. Rozmowy prowadzone podczas tej konferencji pozwoliły naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób informatyka afektywna może przyczynić się do odpowiedzi na istotne pytania w dziedzinie nauk afektywnych. Pobyt w Bostonie został zwieńczony konsultacjami w sprawie grantu z profesor Lisą Feldman Barrett na Northeastern University w Bostonie.

Poznań, Boston i Stanford. Dr Behnke na grantowej ścieżce

Ostatnim etapem intensywnej miesięcznej współpracy był wyjazd dra Behnke na Stanford. Dzięki uprzejmości profesora Jamesa Grossa, naukowcy przeprowadzili badania pilotażowe w Stanfordzkim Laboratorium Psychofizjologicznym. Ten okres pozwolił badaczom sfinalizować pierwszy szkic wniosku grantowego i omówić go szczegółowo ze współpracownikami ze Stanfordu. Te cztery tygodnie były kluczowe w kształtowaniu wspólnej wizji projektu.

Jak podkreśla dr. Behnke: W trakcie tego procesu dowiedzieliśmy się trzech fundamentalnych rzeczy dotyczących globalnie rozproszonych badań psychofizjologicznych. Po pierwsze, zdaliśmy sobie sprawę, że stanowią one ogromne wyzwanie. Po drugie, przekonaliśmy się, że są możliwe do realizacji. Po trzecie, obaj jesteśmy pełni zaangażowani i zdeterminowani, aby ten projekt zrealizować. Oczywiście, granty często charakteryzują się niskim poziomem finansowania, ale jesteśmy niezmiernie dumni z tego, co udało się nam osiągnąć do tej pory. Bez względu na to, czy otrzymamy finansowanie, zdołaliśmy zbudować zaufanie, nawiązać cenne kontakty oraz wzmocnić współpracę między naszymi placówkami badawczymi. To pozwala nam z optymizmem spoglądać w przyszłość nauk afektywnych, która zapowiada się niezwykle ekscytująco.

Czytaj też: Dr Maciej Behnke laureatem konkursu oddziału PAN w Poznaniu

Nauka Wydział Psychologii i Kognitywistyki