Wersja kontrastowa

Laureaci NCBR z UAM odebrali czeki

Wśród wyróżnionych znalazła się dr Agata Szczeszak
Wśród wyróżnionych znalazła się dr Agata Szczeszak
Obraz

51 młodych naukowców z łącznym dofinansowaniem niemal 60 milionów złotych – oto wyniki dziewiątego już konkursu w programie NCBR dla młodych naukowców LIDER. Laureaci z całej Polski odebrali w Warszawie z rąk wicepremiera Jarosława Gowina wyróżnienia i symboliczne czeki.

W programie LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje środki młodym naukowcom na stworzenie i prowadzenie własnego zespołu badawczego. Dzięki wsparciu agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego wschodzące pokolenie polskiej nauki rozwija nie tylko kompetencje naukowe, ale także zarządcze.

Wśród nagrodzonych znaleźli się naukowcy z UAM. Są to:

Jakub Rybka z Wydziału Biologii otrzymał dofinansowanie na program - MeniScaff 3D - biodrukowane, trójwymiarowe
rusztowania wzmacniane nanorurkami węglowymi, stymulujące chondrogenezę macierzystych komórek mezenchymalnych do regeneracji łąkotki - otrzymał 1,2 mln złotych

Adrian Franczyk z Centrum Zaawansowanych Technologii na - Dwufunkcyjne silseskwioksany RR'7Si8O12 - precyzyjnie zaprojektowane bloki budulcowe do syntezy zaawansowanych materiałów hybrydowych - otrzymał 1,2 mln złotych

Agata Szczeszak z Wydziału Chemii na - Ekologiczne włókna celulozowe i papier modyfikowane mikro- i nanoluminoforami aktywowanymi promieniowaniem ultrafioletowym oraz podczerwonym - otrzymała 1 112 250 złotych

 

Czytaj też: Agata Szczeszak nominowana za świecący papier

 

- Jesteśmy świadkami przełomowej zmiany technologicznej i pokoleniowej. To dzięki ambitnym badaczom nauka rozwija się w ogromnym tempie, pokonujemy kolejne bariery technologiczne i następuje postęp cywilizacyjny. Młodzi, zdolni naukowcy to skarb. A naukowi liderzy, którzy z zapałem prowadzą swoje badania, są przyszłością polskiej nauki. Wspierając ich, wspieramy rozwój Polski z pożytkiem dla gospodarki i dla nas wszystkich – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dziewiąta edycja programu jest rekordowa pod kątem liczby osób, które otrzymały dofinansowanie, jak i samej kwoty przyznanych grantów. Aż 51 młodych, zdolnych naukowców otrzymało łączne dofinansowanie w wysokości niemal 60 milionów złotych. Dla porównania – w pierwszej edycji programu 23 osoby otrzymały łącznie ponad 21 milionów złotych. Wyróżnienia i symboliczne czeki laureatom IX edycji LIDERA wręczyli dziś w Warszawie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

- W naszym postrzeganiu Lider to nie tylko osoba realizująca projekt naukowy. To osoba, która wyznacza nowe kierunki i potrafi przekonać do nich społeczeństwo. Od wszystkich Liderów wybranych w programie oczekujemy umiejętności samodzielnego planowania i zarządzania projektami naukowymi, a także kierowania zespołami badawczymi i komercjalizacją wyników badań. To ogromna odpowiedzialność, ale również szansa zawodowa – podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej na: Niemal 60 milionów dla młodych naukowców

Nauka Wydział Biologii Wydział Chemii
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.