Już dziś całkowite zaćmienie księżyca

Źródło: WWW.KMY.PL

27 lipca będziemy mieli okazję obserwować w Polsce zjawisko, jakim będzie wielka opozycja Marsa – moment, w którym Słońce, Ziemia i Mars znajdują się wzdłuż jednej linii, co oznacza, że odległość między Ziemią a Marsem w tym momencie będzie najmniejsza.  Początek o 21.30. Czas trwania to niemal dwie godziny. Zdążymy

– Takie zjawiska zdarzają się raz na kilkanaście lat! – mówi dr Wojciech Borczyk z Instytutu Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 27 lipca będziemy mieli okazję obserwować w Polsce zjawisko, jakim będzie wielka opozycja Marsa – moment, w którym Słońce, Ziemia i Mars znajdują się wzdłuż jednej linii, co oznacza, że odległość między Ziemią a Marsem w tym momencie będzie najmniejsza.

Czerwona planeta jest jedną z najlepiej zbadanych planet. Od ponad stu lat jest ona w centrum zainteresowania, podejrzewano, że na jej powierzchni może istnieć życie. – To w dalszym ciągu problem otwarty – odpowiada dr Wojciech Borczyk – Nadal nie wiemy, czy istnieje życie na Marsie. Wydaje mi się, że jest to kwestia kilku, a może kilkunastu lat i mam wrażenie, że zbliżamy się do tego momentu, kiedy nie tylko na Marsie, ale może na innej planecie uda nam się znaleźć inne formy życia.

Na razie zachęcamy wszystkich do obserwacji tej planety już 27 lipca!

Także tego dnia nastąpi inne, bardzo interesujące zjawisko – całkowite zaćmienie Księżyca! Oczywiście najlepsza widoczność zjawisk będzie w miejscach z małym oświetleniem, czyli tereny pozamiejskie.

Zapraszamy do oberzjenia komentarza dra Wojciecha Borowczyka:

Szczegółowe informacje na temat tych zjawisk astronomicznych można znaleźć na stronie: www.astro.amu.edu.pl

Nauka Wydział Fizyki