Językoznawcy z całego świata o ewolucji języka

fot. Adrian Wykrota

Rozpoczął się 48. Poznań Linguistic Meeting organizowany przez Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji gromadzącej najwybitniejszych językoznawców świata jest „Język i ewolucja: zagadnienia i perspektywy”.

Konferencja ma na celu pokazanie rożnych perspektyw języka. Naukowcy dyskutują o jego pochodzeniu. Kluczowy wykład, zatytułowany „Ewolucja języka: na styku biologii i kultury”, wygłosi W. Tecumseh Fitch (Uniwersytet Wiedeński), autor m.in. publikacji  Language and Evolution (Cambridge University Press 2010).

Kolejnym równie ważnym prelegentem jest Daniel Everett (Uniwersytet Bentleya), znany z pracy nad językiem społeczności pirahańskiej. Podczas wykładu plenarnego „Homo erectus, symbole i pochodzenie języka” omówi badania, które doprowadziły do powstania jego najnowszej książki How Language Began.

Obaj naukowcy wezmą również udział w dialogu plenarnym oraz w debacie z pozostałymi prelegentami przedstawiającymi rezultaty swoich badań podczas sesji plenarnych: Ljiljaną Progovac, Geoffreyem Schwartzem i Przemysławem Żywiczyńskim, do których dołączy Piotr Gąsiorowski i Nikolaus Ritt.

Czytaj również: Startuje II edycja Warsztatów dydaktycznych

Nauka Wydział Anglistyki