Jesienne czary-mary na Wydziale Fizyki

Dziś na Wydziale Fizyki jesienne czary-mary zaprezentowali studenci z Koła Naukowego Fizyków Fusion. Warsztaty skierowane były do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i licealnych.

Wydarzenie zaplanowane zostało w duchu Halloween. Studenci chcieli pokazać, że eksperymenty fizyczne i chemiczne są świetną zabawą. Jak mówią, inspiracją był suchy lód, który zalany wrzątkiem tworzy gęstą jesienną mgłę. Stąd już niedaleko do klimatu Halloween.

W trakcie pokazu pojawiły się widowiskowe eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu właśnie, ciekłego azotu, ognia i odczynników chemicznych.

– Zaplanowaliśmy – mówi Marietta Koźlarek, przewodnicząca koła – eksperymenty, które mogą spodobać się zarówno młodym ludziom, jak i ich nauczycielom. Po cichu mamy nadzieję, że zainspirujemy tych ostatnich, pokażemy, jak ciekawie przeprowadzić lekcję i równocześnie wytłumaczyć w przystępny sposób procesy zachodzące w otaczającym nas świecie.

Jesienne czary-mary nie odbyłyby się, gdyby nie dofinansowanie z konkurs FUND_AKCJA. W ramach projektu powstał pomysł na Tiktokową Fizykę. Studenci nagrywają filmiki edukacyjne i tłumaczą w przystępny sposób procesy zachodzące w przyrodzie. W ten sposób chcą dotrzeć do młodego pokolenia, używając języka, który jest dla nich czytelny.

– Wychodzimy z założenia, że nam studentom łatwiej dotrzeć do młodych ludzi i pokazać że fizyka jest super!

Czytaj też: Dr Magdalena Grajek. Stawiam siebie po drugiej stronie

Nauka Wydział Fizyki