Wersja kontrastowa

Historycy wyznaczają nowe drogi

Prof. Sanjay Subrahmanyam odbiera historycznego nobla, fot. Przemysław Stanula
Prof. Sanjay Subrahmanyam odbiera historycznego nobla, fot. Przemysław Stanula

Poznań był gospodarzem XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych (21-27 sierpnia). To największe i najbardziej prestiżowe spotkanie światowych historyków po 87 latach wróciło do Polski, tym razem do stolicy Wielkopolski. 

 

- To, że Kongres odbył się w Poznaniu, jest wielkim wyróżnieniem dla środowiska historycznego, nie tylko poznańskiego. Ten Kongres przyciągnął największą liczbę uczestników spoza Europy – podkreślił prof. Krzysztof A. Makowski z Wydziału Historii UAM, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych (ICHS).

W wydarzeniu trwającym tydzień wzięło udział ponad 900 naukowców z około 70 krajów, z czego do Poznania przyjechało ponad 600 osób, pozostałe uczestniczyły w nim online. To pokłosie pandemii, która opóźniła Kongres o dwa lata. Wysiłek Komitetu Organizacyjnego pod kierownictwem prof. Makowskiego i prof. Tomasza Schramma, przewodniczącego KNH PAN, doceniła prof. Catherine Horel, prezydent ICHS, składając podziękowania podczas ceremonii otwarcia. Warto dodać, że w Komitecie uczestniczyli marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. Organizatorzy mogli liczyć na wsparcie uczelni, MTP, miasta i regionu.

Choć tematy poruszane na kongresowych panelach ustalono znacznie wcześniej, to obawy o losy świata, dotkniętego zmianami klimatycznymi, pandemią, reperkusjami wojny w Ukrainie sięgającymi poza Europę, słabnącą demokracją i rosnącym w siłę populizmem oraz autorytaryzmem, były obecne w dyskusjach. Te nastroje znalazły oddźwięk również w wykładach inauguracyjnych.

– Być może powinniśmy przemyśleć nasze rozumienie metod badań historycznych i przyjąć najnowsze propozycje antropologów, by traktować wyobraźnię, przyjaźń i nadzieję jako metody. Być może rzeczywiście powinniśmy zwracać większą uwagę na rdzennych uczonych, którzy podkreślają, że wiedza z przeszłości „siedzi w miejscach” i jeśli chcemy odpowiedzieć na „pytania z dużego obrazu”, powinniśmy uwzględnić nie tylko lokalną, tradycyjną wiedzę, ale także różne inne niż ludzkie byty, które uczestniczą w budowaniu wiedzy. Być może powinniśmy ponownie nauczyć się, jak uczyć się od zwierząt, roślin i gór; jak je szanować i traktować jako dary – postulowała prof. Ewa Domańska z Wydziału Historii UAM.

Pozostałe referaty wiodące wygłosili: Olufunke Adeboye z Uniwersytetu w Lagos w Nigerii („Where is history going in Africa”) oraz Dipesh Chakrabarty z Uniwersytetu w Chicago w USA („Capitalism, work and the ground for planetary histories”). Na zakończenie Kongresu przemawiał między innymi prof. Edoardo Tortalolo, sekretarz generalny ICHS, który uznał, że jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją obecnie przed uczonymi, jest prowadzenie dialogu w trudnych, niestabilnych czasach.

Czwartego dnia Kongresu w Teatrze Polskim wręczono tzw. historycznego Nobla – International ICHS History Prize, przyznawanego historykowi, który wyróżnił się swoimi badaniami, publikacjami lub osiągnięciami dydaktycznymi i wniósł znaczny wkład w rozwój wiedzy historycznej. W trzeciej już edycji nagrody laureatem został prof. Sanjay Subrahmanyam, znawca wczesnych czasów nowożytnych, zwłaszcza dziejów gospodarczych, absolwent uniwersytetu w Delhi, obecnie wykładający w kalifornijskim uniwersytecie w Los Angeles.

Podczas Kongresu przyznano również nagrodę ICHS-Shandong University Young Historian Award dla studentów, którzy wzięli udział w sesji posterowej. Wśród nagrodzonych przez międzynarodowe jury, pod kierownictwem prof. UAM Agnieszki Jakuboszczak, znaleźli się nasi reprezentanci: Szymon Antosik i Helena Rzepczyńska za poster „Czy bogate rodziny faworyzowały synów? Dowody z XIX-wiecznego miasta Poznania”. Doktorantka Taynna Mendonça Marino otrzymała wyróżnienie specjalne za poster „The Role of Empathy in Contemporary Historical Thinking. Podejście transkulturowe i transgatunkowe.

Kolejny Kongres odbędzie się za cztery lata w Jerozolimie, po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie.

Zobacz też: Prof. Krzysztof A. Makowski. Bardzo wyczekiwany Kongres

Nauka Wydział Historii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.