Grant na 2 mln euro. Światowe studia na UAM

Erasmus Mundus
Obraz

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Unii Europejskiej przyznała konsorcjum, w którego skład wchodzi Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu grant w wysokości około 2 mln Euro na prowadzenie wspólnych studiów magisterskich  MaMaSELF w ramach Akcji 1 programu Erasmus+.

To już kolejny grant przyznany przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Unii Europejskiej naszej Uczelni w roku 2018.

Projekt MaMaSELF (Master in Material Science Exploring Large Scale Facilities) będzie realizowany w latach 2018-2022 na Wydziale Fizyki pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Jacka Kubickiego. Konsorcjum 6 europejskich uczelni tworzą: Uniwersytet Rennes 1 i Uniwersytet Montpellier we Francji, Uniwersytet Techniczny w Monachium, Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium, Uniwersytet Turyński oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto w konsorcjum na zasadzie partnerów stowarzyszonych występują instytucje naukowo-badawcze z Japonii, Indii, USA i Europy. Program tych unikatowych, interdyscyplinarnych studiów II stopnia kierowany jest do studentów z dziedziny nauk ścisłych  i technicznych (fizyka, chemia, inżynieria materiałowa, etc.), których zainteresowania koncentrują się na badaniach materiałowych przy wykorzystaniu tzw. dużych urządzeń badawczych (np. synchrotrony, lasery rentgenowskie). Studenci chętni do udziału w projekcie mają szansę podjęcia nauki w wybranych ośrodkach naukowych, a ukończenie prestiżowych studiów z dyplomami magistra dwóch wybranych uczelni otwiera im nowe możliwości znalezienia ciekawej pracy.

Czytaj też: Niemal 40 milionów dla naszej uczelni

Uczestnictwo UAM w programie MaMaSELF Erasmus Mundus było możliwe dzięki wieloletniej współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Wydziałem Fizyki UAM a Instytutem Fizyki Uniwersytetu Rennes 1 zainicjowanej przez ówczesnego Dziekana Wydziału, a obecnie prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej,   prof. dr hab. Ryszarda Naskręckiego.

Erasmus Mundus jest europejskim programem wspierającym mobilność studentów i wykładowców oraz współpracę w obszarze szkolnictwa wyższego. Ma na celu przede wszystkim podniesienie jakości europejskiego szkolnictwa wyższego i promowanie zrozumienia międzykulturowego. Program koncentruje się na  wzmocnieniu współpracy europejskiej i międzynarodowych powiązań w szkolnictwie wyższym poprzez wspieranie wysokiej jakości europejskich kursów magisterskich. Kształcenie studentów na prestiżowych międzynarodowych studiach magisterskich ma na celu zwiększenie liczby specjalistów w tej dziedzinie oraz zwiększenia konkurencyjności Polski w zdobywaniu grantów na badania na europejskich dużych urządzeniach badawczych.

Więcej szczegółów na stornie projektu Mamaself.eu

Nauka Wydział Fizyki