Gra o wspólną Europę – Leszek Miller na WPiA UAM

Fot. Jagoda Haloszka

Na Wydziale Prawa i Administracji  miała miejsce konferencja pt. "25 lat Rynku Wewnętrznego". Gościem specjalnym wydarzenia był były Prezes Rady Ministrów, Leszek Miller.

- Konferencja ma  na celu uczczenie 25 rocznicy istnienia Jednolitego Rynku UE, który obecny jest we wszystkich dziedzinach naszego życia i w niezwykle dużym stopniu kształtuje otaczającą nas codzienność. Organizatorzy chcą przybliżyć szanse i wyzwania związane z dalszą integracją ekonomiczną Państw Członkowskich - podkreślała Prezeska Koła Naukowe Prawa Europejskiego Europa Concors.

Konferencję rozpoczęła dyskusja ekspertów akademickich prowadzona przez dr. Miłosza Malagę, następnie głos zostanie oddany prelegentom podczas paneli: prawnego oraz ekonomicznego.

Czytaj również: Uczniowie stanęli oko w oko z matematyką

Druga część Konferencji rozpoczęła się od wykładu „Gra o wspólną Europę. Negocjacje akcesyjne Polski z UE”  byłego Premiera i przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej Leszka Millera, który rozpoczął panel historyczno-politologiczny Konferencji.

- Polska chciała wejść do Unii Europejskiej, a nie Unia do Polski. To na nas spoczywał obowiązek, aby zharmonizować polskie ustawodawstwo i prawo, z tym co się składa na pojęcie prawa europejskiego. Wyznaczonego zarówno ówczesnymi dyrektywami Unii Europejskiego jak i dokumentami o szerszym charakterze. Przy tym harmonizowaniu pracowały setki ludzi reprezentujących polski Rząd jak i Polski Parlament - mówił.

Nauka Wydział Prawa i Administracji