Wersja kontrastowa

Finał FameLab. Trzymamy kciuki pani Kasiu!

Katarzyna Kujakało
Katarzyna Kujakało

FameLab to konkurs dla naukowców, którzy mają coś do powiedzenia. Finał tegorocznych zmagań odbędzie się już  najbliższą sobotę 19 maja o godzinie 16.00 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wśród 10 najlepszych naukowców jest Katarzyna Kujakało – doktorantka z Pracowni Ekologii i Monitoringu Mokradeł Państwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu .

– Skupia się na ich przeszłości, bo to pozwala odgadnąć ich przyszłość, która odgrywa ogromne znaczenie w kontekście zmian klimatu. Torfowiskom przygląda się z bardzo bliska – w pracy badawczej wykorzystuje głównie ameby skorupkowe i mikroskopowe węgle drzewne. Uważa, że torfowiska są ekosystemem wyjątkowym i stara się poprawić ich PR w kulturze, nadwyrężony trochę przez słowiańskie legendy – to opis prezentacji Katarzyny Kujakało pt. „Kronika Anonimowych Torfowisk”.

Czytaj też: Torf tarczą przeciw globalnemu ociepleniu

Pomysł na konkurs jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła. Prelegenci przez 3 minuty będą prezentować tematy związane z neurobiologią, przestrzenią miejską  czy oszukaniem genetycznego przeznaczenia. W tym roku w finale spotkać można m.in. medyków, neurobiolożkę, urbanistkę, farmaceutkę, matematyczkę oraz specjalistkę od mokradeł i specjalistkę od betonu.

Tegoroczny finał będzie zdominowany przez kobiety. W programie finału będzie też kawiarnia naukowa -specjalna przestrzeń, w której każdy będzie mógł zadać wybranemu naukowcowi lub naukowczyni nurtujące go pytania. FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. W Polsce organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council. FameLab przygotował już co najmniej 60 polskich badaczy do sprawnego posługiwania się językiem. Występujący na scenie oceniani są w trzech kategoriach: content (zawartość merytoryczna), clarity (jasność przekazu) i charisma (łatwość nawiązania relacji z publicznością).

Jurorami 7. edycji konkursu są: prof. Magdalena Fikus, Irena Cieślińska, dr Tomasz Piekot, prof. Jerzy Kijowski.

 

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.