Festiwal Matematyki przyciągnął na Wydział Matematyki i Informatyki pół tysiąca uzdolnionych uczniów z gimnazjów i szkół średnich. Naukowcy pokazali im nowe oblicze królowej nauk - wzbudzili zainteresowanie wiedzą, która wymaga dyscypliny.
3. edycji festiwalu patronowała geometria - to jej właśnie poświęcono szereg ciekawych wykładów oraz warsztatów. Imprezę otworzyła Prorektor ds. kształcenia prof. Beata Mikołajczyk oraz Dziekan WMiN prof. Jerzy Kaczorowski, zaraz potem wykład o pięciu bryłach platońskich wygłosił prof. Krzysztof M. Pawłowski.
Zobacz: Najlepsi z najlepszych także z UAM
Na festiwal co roku zjeżdża 550 młodych adeptów matematyki z całego województwa, a nawet spoza - w tym roku pojawiła się grupa z Pomorza. Zainteresowanie jest ogromne – organizatorzy musieli podziękować 20 szkołom, bo z powodu braku miejsc nie byli w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Każda placówka deleguje na wydarzenie do 15 utalentowanych uczniów.
Wydział Matematyki i Informatyki intensywnie współpracuje ze szkołami, w każdy miesiącu organizuje konkursy, prowadzi też inne aktywności skierowane do młodzieży.
- Będąc na absolutorium w minionym roku przekonałam się, że to co robię ma sens - mówi Edyta Juskowiak, Pełnomocnik Dziekana WNiS ds. kontaktów ze szkołami. - Jedna z absolwentek powiedziała, że kilka lat temu przyjechała na wydarzenie przeze mnie organizowane, stanęła jako laureatka na stopniu podium i patrząc na aulę powiedziała do siebie – "to chyba jest miejsce dla mnie, to, co przed chwilą wysłuchałam jest fantastyczne". Dlatego jednym z naszych celów jest pokazać inną matematykę, wzbudzić ogrom pytań, wzniecić zainteresowanie i myślę, że to się udaje. Odkąd wraz z kolegami oraz koleżankami z WMiI realizujmy liczne działania popularyzujące matematykę oraz wspieramy nauczycieli w rozwoju zainteresowań matematycznych ich uzdolnionych uczniów zauważalny jest wzrost liczby finalistów i laureatów olimpiady matematycznej w Wielkopolsce.
W tym roku festiwalowi towarzyszył Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego, przedwcześnie zmarłego wieloletniego pracownika WMiI UAM. Wzięli w nim udział wybitni uczniowie ze szkół średnich, którzy chcą aktywnie rozwijać swoje matematyczne umiejętności.
W przerwach między zajęciami uczestnicy odpoczywali przy stoisku z origami składając skomplikowane figury, a także oglądając pokazy robotyki przygotowane przez studentów.
Festiwal Matematyki zorganizował Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego.