Wersja kontrastowa

Dzień polarny - tam, gdzie słońce nie zachodzi

Warsztaty dla młodzieży pt. „Dzień polarny - tam, gdzie słońce nie zachodzi"
Warsztaty dla młodzieży pt. „Dzień polarny - tam, gdzie słońce nie zachodzi"

W dniu 14.05.2019r. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych z okazji 35-lecia działalności naukowej na Spitsbergenie zostały zorganizowane warsztaty dla młodzieży pt. „Dzień polarny - tam, gdzie słońce nie zachodzi” pod kierownictwem dr Magdaleny Kugiejko.

Na wydarzenie zaproszono około 90 licealistów wraz z nauczycielami ze szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Należy wspomnieć, że inicjatywa była wspierana przez FUND_AKCJĘ UAM jako jeden z laureatów III edycji konkursu.

Cykl warsztatów składał się  dziesięciu 20 minutowych części poświęconych odrębnym aspektom badań polarnych. Prelekcje odbywały się w różnych miejscach Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, jakimi m.in. były: pracowania meteorologiczna znajdująca się na dachu budynku, laboratorium dendrologiczne, sale wykładowe i komputerowe oraz obszar przy Różanym Strumieniu. Dotyczyły one m.in. logistyki w obszarach polarnych, szybkiego tempa topnienia lodowców, pomiaru przepływu ilości wody w rzekach, specyfiki roślinności tundry, a także warunków atmosferycznych na Spitsbergenie. Ponadto przeprowadzono warsztaty, podczas których uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności obsługi dronów oraz późniejszego wykorzystania materiałów do tworzenia map.

Czytaj także: Mamy to! Petuniabukta w projekcie INTERACT.

Głównym celem wydarzenia było nawiązanie bezpośredniego kontaktu z uczniami, którzy interesują się geografią i glacjologią. Na zakończenie Dnia Polarnego opiekunowie wraz ze swoimi grupami udali się do auli, gdzie przeprowadzono quiz sprawdzający zdobytą dotychczas wiedzę oraz podsumowano całe wydarzenie. Mamy nadzieję, że sposób w jaki zaaranżowano całą imprezę sprawi, że uczniowie z chęcią wrócą na nasz wydział aby poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć cenne doświadczenie.

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.