Dr hab. Michał Klichowski w czwartek, 13 grudnia odebrał nagrodę naukową Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk im. Władysława Spasowskiego.
Dr hab. Michał Klichowski nagrodę Polskiej Akademii Nauk otrzymał w dziedzinie pedagogika, za publikację Learning in CyberParks. A theoretcal and empirical study.
- Rozważania w książce toczą się wokół powyższych, konstytutywnych dla idei uczenia się w CyberParkach, koncepcji. Teoretyczne analizy doprowadziły jednak do zaskakującego odkrycia: jedna z najnowszych koncepcji neuronauki (the dual-task cost concpet – koncepcja kosztów podwójnego zadania) sugeruje, że uczenie się tego typu może być nie tylko nieefektywne, ale też w pewien sposób niebezpieczne dla uczniów. By kwestię tę wyjaśnić, przeprowadziłem dwa, realizowane w paradygmatach neuronauki poznawczej, eksperymenty, których założenia i wyniki zostały przedstawione w drugiej (empirycznej) części książki - opisuje dr hab. Michał Klichowski.
Czytaj także: Transhumanizm oczami studentów WSE
Nagrody naukowe Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN przyznawane są za wybitne i twórcze prace naukowe opublikowane nie wcześniej niż w ciągu 4 lat poprzedzających przyznanie nagrody. Nagrody przyznaje zebranie plenarne Wydziału w głosowaniu tajnym, biorąc pod uwagę rekomendacje komisji poszczególnych nagród, w skład których wchodzą głównie członkowie Wydziału. Wydział I PAN przyznaje nagrody w piętnastu dyscyplinach, każda z nagród przyznawana jest raz na trzy lata. Kalendarz przyznawania nagród uchwalany jest na początku każdej kadencji przez zebranie plenarne Wydziału.