Dr Agnieszka Cichy. Physics of Magnetism 2021

Fot. Adrian Wykrota

Na przełomie czerwca i lipca tego roku (28.06-2.07) miała miejsce 16. edycja międzynarodowej konferencji Physics of Magnetism 2021, pod honorowym patronatem JM Pani Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Prezesa Polskiej Akademii Nauk, jak również Prezydenta Miasta Poznania.

Konferencja ta posiada bardzo bogatą tradycję, organizowana jest niezmiennie przez dwie poznańskie instytucje naukowe: Wydział Fizyki UAM oraz Instytut Fizyki Molekularnej PAN i, poczynając od roku 1975, odbywa się cyklicznie co trzy lata, stanowiąc świetną okazję do poszerzenia wiedzy na temat najbardziej aktualnych badań dotyczących szeroko rozumianej fizyki magnetyzmu, materiałów magnetycznych, w tym również układów topologicznych, silnie skorelowanych elektronów, układów spinowych, spintroniki oraz potencjalnych zastosowań tych materiałów w technologii. Nie inaczej było w tym roku, choć ze względu na pandemię spotkanie to musiało zostać przeniesione do przestrzeni wirtualnej.

Inauguracja spotkania odbyła się 28 czerwca, tradycyjnie na Wydziale Fizyki UAM, pod przewodnictwem Prof. B. Idzikowskiego (Instytut Fizyki Molekularnej PAN), Prof. R. Micnasa (Wydział Fizyki UAM), Prof. T. Tolińskiego (Instytut Fizyki Molekularnej PAN) oraz Prof. M. Krawczyka (Wydział Fizyki UAM). W uroczystym otwarciu, transmitowanym na żywo poprzez platformę ZOOM, wzięło udział ponad 400 osób, w tym 326 uczestników konferencji. Przez kolejne cztery dni mogliśmy wysłuchać 31 wykładów plenarnych, do których wygłoszenia zostało zaproszonych wielu światowej sławy ekspertów m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, USA, Anglii, Austrii, Holandii, Szwecji, Grecji, Słowacji, Korei Południowej, Japonii i Chin. Poza zaproszonymi gośćmi konferencję uświetniły wykłady 127 prelegentów z całego świata, natomiast 142 uczestników zaprezentowało wyniki swoich badań w formie posterów.

PM 2021

W tym roku roku mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszej edycji specjalnej sesji ,,Young and Brilliant" poświęconej w całości młodym, wybitnym naukowcom, która odbyła się pod patronatem Akademii Młodych Uczonych PAN. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, promujące młode talenty.

Organizatorzy postanowili również nagrodzić autorów najlepszych wystąpień oraz prezentacji posterowych, których zwycięzcami zostali odpowiednio: Mario Fix (Niemcy), Qi Wang (Austria) oraz Andrii Kliuikov (Słowacja).

Warto również wspomnieć, iż w tym roku wykład zamykający konferencję wygłosił Prof. Albert Fert z Université Paris-Sud w Orsay we Francji, który został uhonorowany Nagrodą Nobla, wraz z Prof. Peterem Gruenbergiem, w dziedzinie fizyki w roku 2007 za odkrycie zjawiska gigantycznego magnetooporu. To nie pierwszy wykład Prof. Ferta w Poznaniu, wcześniej gościł na konferencji dwukrotnie.

Choć niewątpliwie organizacja tak dużej konferencji całkowicie wirtualnie nastręczała wiele trudności, organizatorzy dołożyli wszelkich starań by ułatwić uczestnikom swobodną komunikację poprzez choćby zorganizowanie tzw. wirtualnych pokojów kawowych, w których można było się spotkać i wymienić doświadczenia, przedyskutować nowe idee,  czy też nawiązać współpracę.

Należy podkreślić, iż materiały pokonferencyjne zostaną opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma Journal of Magnetism and Magnetic Materials wydawnictwa Elsevier.

PM 2021

Następna edycja konferencji Physics of Magnetism zaplanowana jest na rok 2023. Organizatorzy już planują nowe przedsięwzięcia. Miejmy nadzieję, że tym razem wszyscy będziemy mogli spotkać się w Poznaniu osobiście, by oprócz owocnej wymiany naukowych doświadczeń, móc korzystać również z uroków naszego miasta.

zob. tez Magnetyzm w Poznaniu

Nauka Wydział Fizyki