Centrum badań nad wyzwaniami ekologicznymi i energetycznymi

W Sali Lubrańskiego Collegium Minus zainaugurowało swoją działalność AMU Research Centre for Energy and Environmental Challenges. Centrum powstało przy Szkole Nauk Humanistycznych UAM z inicjatywy prof. Aleksandry Lis-Plesińskiej i dr Małgorzaty Zofii Kowalskiej z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM i będzie prowadzić badania nad wyzwaniami ekologicznymi i energetycznymi.

- Było to dość naturalne, że na naszym uniwersytecie takie centrum powstało - tłumaczyła w trakcie spotkania prof. Lis-Plesińska. To w zasadzie było kwestią czasu. Na UAM od wielu lat prowadzone są badania w tych obszarach przez przedstawicieli wielu dyscyplin: biologów, hydrobiologów,  przedstawicieli nauk o Ziemi czy nauk społecznych i humanistycznych.

Jak zaznaczyła naukowczyni w jej rodzimym instytucie różne projekty badawcze, które dotyczą transformacji energetycznej, problemów środowiskowych i związanych z nimi wyzwań klimatycznych, realizowane są już od ponad 10 lat.

Jak się okazuje cichymi bohaterami sukcesu, jakim było powołanie AMU Research Centre for Energy and Environmental Challenges,  byli też studenci z Instytutu Antropologii i Etnologii bo to  oni najskuteczniej zachęcili badaczki do sfinalizowania pomysłu na centrum.

- Nasi studenci od bardzo dawna podejmują w swoich pracach tematy związane z ekologią i transformacją energetyczną. Wiemy też że dobro naszej planety leży im na sercu ponieważ wielu z nich oprócz studiów na naszym uniwersytecie podejmuje też działania aktywistyczne.

Prof. Lis-Plesińska dziękowała też dyrektorowi IAiE  prof. Michałowi Buchowskimu, za „zachęta do sformalizowania wysiłków związanych z powstaniem Centrum” a także prorektorowi prof. Rafałowi Witkowskiemu za „skuteczne wsparcie”.

Jak podkreślała naukowczyni centrum ma ambicje działać w poprzek różnych dyscyplin ponieważ nie można opisać tak złożonego zagadnienia jak ekologia za pomocą jednej dziedziny wiedzy. Z tego też powodu w skład rady programowej centrum weszli przedstawiciele wielu dyscyplin z UAM ale także z innych jednostek badawczych w Polsce i na świecie.

W trakcie spotkania głos zabrała również dr Małgorzata Kowalska:

- Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do interdyscyplinarnej dyskusji nie tylko w obrębie naszego uniwersytetu ale również „na zewnątrz” – mówiła. Zależy nam aby z debatą wyjść poza akademię i rozmawiać nie tylko w gronie akademickim.

Taki też był pomysł na debatę  „Nauka i polityka dla klimatu”, która towarzyszyła otwarciu centrum.

- Pomysł na debatę był taki – mówiła dr Kowalska - aby w Światowym Dniu Ziemi do rozmowy o ekologii i zmianach klimatu zaprosić specjalistkę od polityki klimatycznej i energetycznej i naukowca, fizyka, który naukowo zgłębia te tematy.

W dyskusji udział wzięli dr Joanna Maćkowiak-Pander, prezeską zarządu Forum Energii i ekspertka ds. energetyki i klimatu oraz prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

zob. też. Prof. UAM Aleksandra Lis-Plesińska. Lubię wyzwania

Nauka Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa