Gen Tsukasaki. Święta Bożego Narodzenia w Japonii

Fot. www.oyakata.com.pl

W Japonii chrześcijanie stanowią około 1% populacji. Mimo to co roku świętujemy Boże Narodzenie, a w miastach można zobaczyć ozdoby świąteczne takie jak w Europie. Jednak Japończycy nie obchodzą Bożego Narodzenia ze względów religijnych. Świętujemy Boże Narodzenie z powodów komercyjnych, a także ze względu na nasze zafascynowanie kulturą Zachodu.

Na Boże Narodzenie w pozbawionej religii Japonii zakochani lubią umawiać się na romantyczne randki, a dzieci z radością czekają na prezenty od Świętego Mikołaja i świąteczne ciastka.

Fot. http://orientalne-ciekawostki.blogspot.com

Mieszkam w Polsce od kilkudziesięciu lat. Odnoszę wrażenie, że obecnie w Polsce Boże Narodzenie jest bardziej komercyjne niż było wtedy, gdy tu przyjechałem. Mimo to ludzie nadal obchodzą te katolickie święta zgodnie z tradycją. Każdego roku spędzam je z całą rodziną mojej żony. To bardzo szczęśliwy czas. Czuję wtedy, jak ważna jest rodzina.

Gen Tsukasaki

Zakład Japonistyki