Wersja kontrastowa

Pilkon 2019. Miłośnicy fantastyki w NI UAM

Czwarta edycja Pilkon 2019, Pilskiego Konwentu Gier i Fantastyki, który już tradycyjnie odbył się w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile, przyciągnęła ponad 1300 osób.Można śmiało stwierdzić, że Pilkon z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Co urzeka w tym wydarzeniu?

Każdy kto pojawił się w weekend 6-8 września na terenie pilskiej filii UAM, mógł dzięki Pilkon 2019 na chwilę przenieść się do tolkienowskiego Śródziemia, galaktyki z Gwiezdnych Wojen czy postapokaliptycznego świata Mad Maxa.Fantastyka jest dla wszystkich,bez względu na wiek.Można z łatwością wejść w ten świat i doznać niesamowitych wrażeń - jak przekonuje Miron Kaczmarek jeden ze współorganizatorów.

I rzeczywiście, postaci z baśni, filmów i gier przechadzają się swobodnie między graczami, którzy od wielu godzin pochłonięci są planszówkami. W gamesroomie na ekranie starych telewizorów Mario Bros przeskakuje trujące grzybki. W gry zapisane na cardridge’ach grają i duzi, i mali. Zupełnie jak w latach 90. Wbrew pozorom, te gry nie sąbezproduktywną formą spędzania wolnego czasu. Całe rodziny relaksują się, rozwijając koncentrację, logiczne myślenie i zdolności manualne. Bo na Pilkonie atrakcji nie brakuje – można własnoręcznie pomalować figurki, złożyć kolorowe zwierzaki z origami, zbudować i zaprogramować prostegorobota, czy porozmawiać z ulubionym autorem fantastycznych powieści lub komiksów. Na tegorocznym konwencie nie zabrakło nowości. W murach pilskiego UAM gościł Gandalf z towarzyszami z Bractwa Śródziemia, wioska po apokalipsie znacznie się rozbudowała, a dla miłośników mangi i anime został przygotowany osobny „panel dalekowschodni”.  Podobnie jak w latach ubiegłych odbył się także konkurs na najlepsze przebranie, czyli tzw. cosplay. Jury ocenia najstaranniejsze i najbardziej pomysłowe kostiumy. Zwycięzca otrzymuje voucher o wartości 500 zł. Niektóre przebrania to misternie wykonane dzieła sztuki!Uczestnicy są bardzo zadowoleni z atrakcji i samej organizacji imprezy, dlatego też po prostu chce się tu być - Jestem tu, bo uwielbiam fantastykę. Uwielbiam spędzać czas z ludźmi, którzy też lubią taki klimat. Prowadzimy i gramy w gry RPG, każdy może tutaj usiąść i się z nami bawić. To rozrywka dla wszystkich. Jest tu dużo gier, oczywiście nie tylko elektronicznych, więc jest to duże urozmaicenie. Grałem kiedyś w gry wideo, na konsoli „Pegasus” i podobnych. Na Pilkonie też je znajdziemy, więc to mój powrót do przeszłości–mówili uczestnicy. Na zakończenie dnia goście wydarzenia mogli wybrać się na seans filmowy lub poskakać na koncercie industrialnych kapel.

Czytaj także: Dr Paweł Michał Owsianny. Na studia zapraszamy...po 16-tej

Nadnotecki Instytut UAM w Pile już po raz trzeci jest współorganizatoremPilkonu, największej tego typu imprezie w północno-zachodniej Polsce. Oprócz umożliwieniamłodym miłośnikom gier i  fantastyki dobrej zabawypragniemy również zachęcić ich do studiowania kierunku informatycznego, który prowadzimy w naszym Instytucie i pokazać że pasja do komputerów może przemienić się, z naszą pomocą, w dobry zawód – tłumaczy dr Paweł Owsianny, z-ca Dyrektora pilskiego Instytutu UAM.

Już wkrótce ogłosimy datę Pilkonu 2020. Spodziewamy się, że będzie nas jeszcze więcej!

Kultura Nadnotecki Instytut w Pile
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.