Prof. Suchocka laureatką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

prof. Hanna Suchocka, fot. Maciej Męczyński

Prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka, była premier RP, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej została tegoroczną laureatką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Jak podkreślają organizatorzy, wyróżnienie to przyznawane jest ludziom, którzy uosabiają „myślenie o państwie jako dobru wspólnym", a także instytucjom, które miały „znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej".Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest od 2004 roku. Została ustanowiona przez niego samego oraz Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Sekretarz Kapituły Nagrody tak uzasadnia wybór tegorocznej laureatki:

– Hanna Suchocka po przełomie ’89 roku dążyła do demokratycznych przemian w naszym kraju. Na stanowisku premiera stała na straży wolności, demokracji oraz poszanowania prawa. Niejednokrotnie udowodniła, iż są to wartości dla niej najwyższe.

Czytaj także: Prof. Hanna Suchocka z nagrodą biskupa Pieronka

- Ta nagroda jest dla mnie wielkim zaskoczeniem On zawsze nazywał mnie Hanką, ja nazywałam go wujem. Nigdy nie zakładałam, że mogę uzyskać nagrodę, którą on ustanowił– mówi prof. Hanna Suchocka

Nagroda wręczana jest co roku 4 czerwca. Tym razem, z powodu pandemii uroczystość się nie odbędzie. Laureatka odbierze wyróżnienie prawdopodobnie dopiero jesienią.

Wydarzenia Wydział Prawa i Administracji