Wersja kontrastowa

Organicznicy w XXI wieku

Organicznicy w XXI wieku na WNPiD
Organicznicy w XXI wieku na WNPiD

 

„Nie podoba mi się stwierdzenie, że uczelnia kształci pracowników, nie podoba mi się stwierdzenie, że uczelnia kształci ekspertów albo profesjonalistów. Uczelnia ma kształcić ludzi, którzy będą pracować, którzy będą pracownikami, ekspertami, profesjonalistami” - mówiła Rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska podczas zorganizowanej przez Unię Wielkopolan i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM debaty "Wolna – Organiczna - Wielka".

Debata odbyła się 21 kwietnia i zgromadziła w Auli Wydziału licealistów oraz studentów WNPID, którzy przysłuchiwali się trzem panelom. Debatę otworzyli organizatorzy – Prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka i Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, prof. dr hab. Andrzej Stelmach. Obaj podkreślali znaczenie idei pracy organicznej, zwracali też uwagę na konieczność realizacji tej idei w życiu codziennym. Debata była tłumaczona na język migowy. Można też ją było śledzić na żywo w internecie – jej zapis jest dostępny na Facebooku WNPID.

W pierwszym panelu - WOLNA - udział wzięło trzech wybitnych znawców historii Wielkopolski: prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk, (były prorektor UAM i wiceprezydent Unii Wielkopolan), prof. UEP dr hab. Filip Kaczmarek (prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk) oraz dr Dariusz Grzybek (prezes zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie).

W trakcie panelu dyskutowano o tym, co oznacza „praca organiczna”, jaki miała wpływ na „wolność” Poznaniaków i Wielkopolan pod zaborami. Paneliści przybliżyli wiele ciekawych wątków z historii Poznania i Wielkopolski. Wspominano „Wóz Drzymały” oraz mniej i bardziej znane wątki z życiorysów dziwiętnastowiecznych ograniczników, takich jak Dezydery Chłapowski, Edward Raczyński, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski, Augustyn Szamarzewski, Piotr Wawrzyniak, Maksymilian Jackowski, August Cieszkowski czy Seweryn Mielżyński. Poruszono także kwestię znaczenia zaboru pruskiego dla kształtowania świadomości Wielkopolan oraz występowania pozytywnych i negatywnych stereotypów o Poznaniakach.

W drugim panelu – ORGANICZNA – dyskutowało trzech absolwentów Wydziału, młodych i jednocześnie doświadczonych samorządowców: Mariusz Wiśniewski (I zastępca Prezydenta Poznania), Patryk Jędrowiak (Burmistrza Ostrzeszowa) i dr hab. Mikołaj Tomaszyk (były zastępca burmistrza Lubonia, ekspert samorządowy, adiunkt na WNPID UAM).

Samorządowy zastanawiali się, czy współcześnie ideały pracy organicznej przekładają się w jakiś sposób na skuteczną pracę w samorządzie (gminnym, powiatowym, wojewódzkim) oraz czy można mówić, że występuje unikatowy etos pracy Wielkopolanina lub Poznaniaka. Rozmawiano też o jakości pracy wielkopolskich samorządów oraz wyzwaniach, przed którymi aktualnie stoją.

Trzeci i ostatni panel – WIELKA – był poświęcony przyszłości, przede wszystkim studentom i absolwentom wchodzącym na rynek pracy. Ich kompetencjom, stylowi życia i pracy. Dlatego też w finałowej części debaty udział wzięli: Rektorka UAM prof. dr bam Bogumiła Kaniewska, dyrektor personalny Volkswagen Poznań Marcin Jankowski oraz zastępczyni dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania  Anna Wawdysz. Paneliści zastanawiali się, czy uczelnia akademicka taka jak UAM dobrze przygotowuje studentów do wejścia na rynek pracy. Zwracali uwagę na różnice pomiędzy pokoleniami X, Y i Z zarówno w podejściu do pracy, jak i w różnicach w motywacji oraz sposobach rekrutacji. Wiele mówiono, że uczelnia akademicka w pierwszej kolejności powinna kształcić ludzi twórczych i otwartych, takich którzy potrafią zajmować się problemami i szukać kreatywnych rozwiązań. A tacy z pewnością znajdą pracę i się sprawdzą.

W panelu mówiono też o specyfice mieszkańców Poznania i Wielkopolski, wskazywano kolejny raz na praktyczność zakorzenioną w tradycji pracy organicznej. Przytaczano interesujące dane, że wśród 104 tysięcy studentów w Poznaniu, aż 60% stanowią Wielkopolanie. Najwięcej miejsca poświęcono pokoleniu Z, jego ambicjom i szansom, które przed nimi stawia świat. Panel trzeci okazał się najbardziej polemiczny, czego najlepszym dowodem była największa liczba pytań i komentarzy ze strony widowni.

Debatę zakończyło wręczenie wszystkim panelistom pamiątkowych dyplomów i medali oraz zapowiedź kolejnych debat z cyklu „Wolna – Organiczna  - Wielka”, na które już dziś w imieniu WNPID UAM oraz Unii Wielkopolan serdecznie zapraszam.

 

Prof. Szymon Ossowski. Musimy szukać źródła informacji

Wydarzenia Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.