Olbrzymia arapaima hitem Festiwalu Nauki i Sztuki

Arapaima. Fot. Animal Planet
Obraz

Największa (słodkowodna) ryba świata na Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki! Arapaima, która trafiła do kolekcji Zbiorów Przyrodniczych Wydziału Biologii UAM pochodzi z Palmiarni Poznańskiej, gdzie za życia pływała w jednym z akwariów. Eksponat mierzy wprawdzie „zaledwie” 170 cm ale i tak jest prawdopodobnie jedynym takim eksponatem w Wielkopolsce i nielicznym w kraju.

Arapaima gigas - znana także jako Pirauku (ryba czerwona) lub Paiche w optymalnych dla siebie warunkach może osiągnąć nawet 4 metry długości i masę bagatela … 200 kg.

Zamieszkuje rzeki Amazonka oraz Orinoko w Ameryce Południowej. Ryby te są drapieżnikami i świetnymi łowcami -polują wśród roślinności wodnej, wyskakując na ofiarę z ukrycia.

Ciekawostką jest, że arapaimy oddychają pęcherzem pławnym, dlatego też co jakiś czas muszą zaczerpnąć świeżego powietrza atmosferycznego.

Od 160 lat wszyscy mówili, że istnieje tylko jeden gatunek arapaimy. Wiemy teraz, że jest ich więcej, w tym niektóre dotychczas nieznane. W przypadku każdego nowego gatunku musimy teraz przeprowadzić analizę dotyczącą najskuteczniejszych sposobów jego ochrony - mówi odkrywca nowych gatunków, doktor Donald Stewart z SUNY College of Environmental Science and Forestry. - Arapaima to od dwóch wieków jedna z najważniejszych ryb Amazoniii. Ma ona dużą wartość ekonomiczną, kulturową i naukową, ale dotychczas nie przyglądano się jej zróżnicowaniu - mówi Stewart.