Wersja kontrastowa

Jubileusz 70-lecia urodzin prof. Ryszarda Gołdyna

Fot. dr Michał Rybak, Zakład Ochrony Wód
Fot. dr Michał Rybak, Zakład Ochrony Wód

Piątek, 18 października był szczególnym dniem dla Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Wydziału Biologii, nie tylko ze względu na nadanie prof. Reinhardowi Lührmannowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale także z okazji świętowania Jubileuszu 70-tych urodzin prof. dr. hab. Ryszarda Gołdyna, doskonale znanego w świecie hydrobiologów. 

Spotkanie odbyło się w pięknej jesiennej scenerii Ogrodu Botanicznego UAM. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele biologicznych ośrodków naukowych z całej Polski, od Krakowa, Rzeszowa, Lublina przez Wrocław i Warszawę aż po Olsztyn, Szczecin, Koszalin i Gdańsk.

Jubileusz rozpoczął się od przedstawienia sylwetki Jubilata przez Kierownika Zakładu Ochrony Wód, prof. UAM dr. hab. Piotra Klimaszyka. Spotkanie było okazją do złożenia Jubilatowi życzeń oraz przekazania osobistych podarunków, nawiązujących do wieloletniej znajomości i współpracy naukowej. Doceniając wybitne osiągnięcia naukowe i popularyzatorskie prof. Gołdyna w dziedzinie hydrobiologii, Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne przyznało mu medal im. Alfreda Lityńskiego, który wręczyła Prezes PTH – prof. UW dr hab. Iwona Jasser.

Jubilat otrzymał egzemplarz monografii pt. „Ekosystemy wodne: funkcjonowanie, znaczenie, ochrona i rekultywacja”, przygotowanej w uznaniu dla jego ogromnej wiedzy oraz wytrwałej pracy badawczej. Publikację tę wydano dzięki finansowaniu przyznanemu przez Rektora UAM oraz Dziekana Wydziału Biologii UAM. W książce tej współpracownicy z Zakładu Ochrony Wód UAM oraz zaprzyjaźnionych jednostek omówili kilkanaście zagadnień hydrobiologicznych, które podejmował prof. Gołdyn w trakcie swojej pracy naukowej. Następnie głos zabrał sam Jubilat, opowiadając o początkach swojej naukowej pasji oraz miłości do przyrody i ekosystemów wodnych, a także o dalszym rozwoju kariery. Urodziny zostały uczczone tortem z dekoracją hydrobiologiczną w postaci grzybienia białego (Nymphaea alba). 

Czytaj także: Niesporczaki to wciąż nieodkryte bezkręgowce

Uczestnicy Jubileuszu mieli także okazję wysłuchać czterech referatów o różnorodnej tematyce związanej z ekosystemami wodnymi. Prof. IOP PAN dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak opowiadała o jednych z najmniejszych organizmów wodnych, tych zwykle niewidocznych gołym okiem, jednak mogących tworzyć potencjalnie niebezpieczne zakwity wody. Druga prelegentka, prof. UWM dr hab. Julita Dunalska nawiązała do głównej tematyki badań prof. Gołdyna w ostatnich latach – do rekultywacji jezior, przedstawiając metody stosowane w różnych zakątkach świata. Prof. UAM dr hab. Ryszard Koczura wprowadził w arkana antybiotyków, wieloopornych bakterii i genów oporności w wodach powierzchniowych. Na zakończenie prof. UAM dr hab. Rafał Bernard zachęcał prof. Gołdyna oraz wszystkich uczestników do obserwacji niezwykłych organizmów związanych z ekosystemami wodnymi jakimi są ważki.

Ryszard Gołdyn

W ramach niespodzianki, zarówno dla Jubilata jak i gości, wystąpił zespół Hot Plasma Orchestra, który uświetnił wydarzenie wykonując znane utwory polskich i zagranicznych wykonawców. Artyści przygotowali również piosenkę z dwoma autorskimi zwrotkami, nawiązującymi do pracy i zainteresowań badawczych prof. Gołdyna.

Mamy nadzieję, że Jubileusz prof. Gołdyna, który odbył się w rodzinnej i życzliwej atmosferze, pozostanie na długo w pamięci zarówno Jubilata jak i gości.

Życie Wydział Biologii
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.