Imieniem prof. Zimowita Olszanowskiego nazwano mechowca

Prof. Ziemowit Olszanowski

Nowy gatunek mechowca nazwano imieniem prof. Ziemowita Olszanowskiego, znanego i cenionego badacza z Wydziału Biologii UAM, który poświęcił tej grupie stawonogów swoją pracę naukową.

Jak czytamy na profilu Zakładu Mikrobiologii UAM na Facebooku: "opisano nowy gatunek mechowca (Acari: Oribatida) wyizolowanego z próby piaszczystej gleby i ściółki zebranej w lesie zimozielonym w Kalifornii (USA). Nadano mu nazwę Sculpteremaeus olszanowskii (Behan-Pelletier & Ermilov, 2020, Zootaxa 4790: 341–357) honorując prof. Ziemowita Olszanowskiego z Zakładu Taksonomii i Ekologii Zwierząt UAM. Słowa są ważne. W słowach można dać wyraz wspomnieniom i zaświadczyć o pamięci. W słowach można przechować echo ludzkich śladów, wyrazić swoje uznanie i nadać żywy kształt czasowi co minął."

Prof. Jacek Radwan. Wyprzedzić wroga

Zmarły w 2019 roku prof. Ziemowit Olszanowski był wieloletnim pracownikiem Wydziału Biologii, cenionym specjalistą z zakresu taksonomii, ekologii i zoogeografii roztoczy, szanowanym i lubianym nauczycielem akademickim.

Mechowiec nazwany imieniem prof. Ziemowita Olszanowskiego

Mechowce stanowią grupę saprofagicznych stawonogów z podgromady roztoczy. Początkowo zwierzęta te obserwowano na mchach i stąd wzięła się ich nazwa. Teraz wiadomo, że mechowce żyją w glebie, ale też w butwiejącym drewnie, porostach, gniazdach ssaków, ptaków, owadów, na skałach, roślinności zielnej oraz pniach, liściach i gałęziach drzew. Mechowce biorą znaczny udział w rozkładzie martwej materii organicznej. W glebach lasów strefy umiarkowanej na powierzchni 1 m² można znaleźć kilkaset tysięcy mechowców, wśród których wyróżnić można co najmniej 100 gatunków.

Wydarzenia Wydział Biologii