Francusko-Polski Kongres Chemiczny w Montpellier

Uczestnicy Francusko-Polskiego Kongresu Chemicznego

W National Superior School of Chemistry w Montpellier w dniach 28-31 sierpnia 2023 roku odbył się II Francusko-Polski Kongres Chemiczny. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego była prof. Violetta Patroniak, której towarzyszyła silna ekipa naukowczyń i naukowców z UAM.

Była to kontynuacja tradycji polsko-francuskich Assises – konferencji naukowych o tematyce chemicznej odbywających się w Paryżu (I edycja – w roku 2015, II – w roku 2018) oraz Francusko-Polskiego Kongresu Chemicznego w Paryżu w 2019 roku i Francusko-Polskiego Sympozjum Chemicznego w Paryżu w 2022 roku.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością wybitni uczeni z Polski i Francji profesorowie: Artur Ciesielski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, University of Strasbourg), Karol Grela (Uniwersytet Warszawski, Instytut Chemii Organicznej PAN), Teofil Jesionowski (Politechnika Poznańska), Guillaume Maurin (University of Montpellier), Miłosz Pawlicki (Uniwersytet Jagielloński) oraz Sebastien Ulrich (The French National Centre for Scientific Research). Wśród witających ponad 120 uczestników spotkania był prof. Maciej Forycki (Wydział Historyczny) - Honorowy Członek Komitetu Organizacyjnego, Spiritus Movens wszystkich spotkań badaczy z Francji i Polski. Kongres miał na celu promocję nauki polskiej we Francji, upowszechnienie dokonań polskich i francuskich grup badawczych oraz promowanie współpracy międzynarodowej. Zakończenie Kongresu zaszczyciła Jej Magnificencja Rektor UAM, Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Francusko-Polski Kongres Chemiczny

Patronat honorowy nad imprezą, objęli: Ambasador RP w Paryżu – Jan Emeryk Rościszewski, Ambasador Francji w Polsce - dr Frédéric Billet, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Dyrektor Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) – Prof. Pascal Dumy, Dyrektor National Superior School of Chemistry Montpellier – Prof. Antoine Petit, Rektor Politechniki Poznańskiej – Prof. dr. hab. Teofil Jesionowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – Prof. dr hab. Jacek Popiel, Dyrektor Stacji Naukowej PAN w Paryżu – dr Magdalena Sajdak,   Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce - Audelin Chappuis, Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego – Prof. dr hab. Izabela Nowak, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku – Prof. Robert W. Ciborowski, Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN – Prof. dr hab. Marek Figlerowicz, Rektor Politechniki Łódzkiej – Prof. dr hab. Krzysztof Jóźwik, Rektor Politechniki Śląskiej – Prof. dr hab. Arkadiusz Mężyk, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego – Prof. dr hab. Robert Olkiewicz, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego – Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego – Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska i Przewodniczący Komisji Chemii PAN, Oddział w Poznaniu – Prof. dr hab. Hieronim Maciejewski.

Organizatorami Konferencji byli: Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego II Francusko-Polskiego Kongresu Chemicznego - prof. Violetta Patroniak oraz Sekretarz Komitetu Organizacyjnego – dr Ewelina Wieczorek-Szweda), Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (prof. Wojciech Macyk), Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej (prof. Łukasz Klapiszewski) i National Superior School of Chemistry Montpellier (prof. Jean-Luc Pirat).

Szczegółowe informacje dotyczące kongresu można znaleźć TUTAJ

Wydarzenia Wydział Chemii