Wersja kontrastowa

Prof. Hanna Kóčka-Krenz odebrała Lednickiego Orła

Obraz

Prof. Hanna Kóčka-Krenz odebrała Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego przyznaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. 

- Dziękuję bardzo za to wyróżnienie. Jestem nim ogromnie wzruszona. Kiedy pan profesor Wyrwa zadzwonił do mnie z tą wiadomością w mojej pamięci zaczęły ożywać obrazy z dalekiej przeszłości. Uświadomiłam sobie, że Ostrów Lednicki stanowił w mojej karierze naukowej punkt początkowy. Moja przygoda z archeologią rozpoczęła się właśnie tam od udziału w badaniach w latach 60. - powiedziała laureatka.

Pani profesor podkreśliła, że historia zatoczyła koło - teraz, kiedy została profesorem seniorem symbolicznie wraca na Lednicę. - Niech orzeł nad Wami fruwa - życzyła pracownikom Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

- Prof. Kóčka-Krenz należy do najwybitniejszych archeologów mediewistów. Wręczenie medalu będzie uhonorowaniem "królowej" dynastii Piastów, która panuje nam tu w Poznaniu - powiedział prof. Andrzej Michałowski, Dziekan Wydziału Archeologii. Naukowiec wystąpił z wnioskiem o wyróżnienie prof. Hanny Kóčki-Krenz i wygłosił laudację podczas uroczystości w Auli Lubrańskiego.

 

Czytaj też: Ostrów Tumski wciąż zagadkowy, ale…

 

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy związanej z pierwszą dynastią panującą w Polsce. Ustanowił ją Zarząd Województwa Wielkopolskiego z inicjatywy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. 

Hanna Kóčka-Krenz skończyła studia na Uniwersytcie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie historii sztuki i archeologii. Zawodową pracę archeologa rozpoczęła w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, następnie została asystentką w Katedrze Archeologii UAM, z uczelnią związana jest do dziś. W 1996 uzyskała tytuł profesora UAM, w 2012 roku tytuł profesora zwyczajnego. Do 2008 roku kierowała Instytutem Prahistorii UAM, w latach 2008-2012 była Dziekanem Wydziału Historycznego, od 2016 roku Dyrektorem Instytutu Archeologii. W latach 2011-2014 pełniła funkcję Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jej zainteresowania to średniowieczne złotnictwo strefy bałtyckiej, szczególnie skandynawskie i zachodniosłowiańskie oraz początki średniowiecznego budownictwa obronnego, zwłaszcza wielkopolskiego. Mediewistkę interesuje szczególnie architektura wyznaczająca siedziby pierwszych piastowskich władców. Za jej najbardziej spektakularne badania należy uznać prace prowadzone na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. 

Prof. Hanna Kóčka-Krenz jest autorką szeregu prac naukowych, ale także popularyzatorskich, dzięki którym wiedza o dokonaniach Piastów staje się nie tylko domeną środowiska naukowego, ale też dociera do szerokiego kręgu zainteresowanych początkami państwa polskiego.

 

 

Nauka Wydział Archeologii Wydział Historii
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.